Sure sec
LOKMÂN-33 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 33. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-33 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a karşı takva sahibi olmak emredilmektedir. Takva sahibi olursanız Allah'ın emrettiklerini yerine getireceksiniz. Allah'ın vaadettiği güzelliklere de sahip olacaksınız. Öyleyse dünya hayatın...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 33 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمْ وَاخْشَوْا يَوْمًا لَّا يَجْزِي وَالِدٌ عَن وَلَدِهِ وَلَا مَوْلُودٌ هُوَ جَازٍ عَن وَالِدِهِ شَيْئًا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ

Yâ eyyuhân nâsuttekû rabbekum vahşev yevmen lâ yeczî vâlidun an veledihî ve lâ mevlûdun huve câzin an vâlidihî şey’en inne va’dallâhi hakkun fe lâ tegurrannekumul hayâtud dunyâ, ve lâ yagurrannekum billâhil garûr(garûru).

Ey insanlar, Rabbinize karşı takva sahibi olun! Ve o günden korkun ki; baba, oğluna karşılık veremez (yardım edemez). Ve oğul da babasına bir şeyle karşılık veremez. Muhakkak ki Allah’ın vaadi haktır. Öyleyse dünya hayatı sakın sizi aldatmasın. Garur (tagut), Allah’a karşı sakın sizi kandırmasın.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.en nâsu: insanlar
3.ittekû: sakının, takva sahibi olun
4.rabbe-kum: sizin Rabbiniz
5.vahşev: ve korkun
6.yevmen: gün
7.lâ yeczî: karşılık vermez
8.vâlidun: baba
9.an veledi-hi: onun çocuğundan
10.ve lâ mevlûdun: ve çocuk değildir
11.huve: o
12.câzin: karşılığını veren
13.an vâlidi-hi: onun babasından
14.şey'en: bir şey
15.inne: muhakkak ki
16.va'dallâhi (va'de allâhi): Allah'ın vaadi
17.hakkun: hak
18.fe: öyleyse
19.lâ tegurrenne-kum: sakın sizi aldatmasın
20.el hayâtu ed dunyâ: dünya hayatı
21.ve lâ yagurrenne-kum: ve sakın sizi aldatmasın
22.billâhi (bi allâhi): Allah'a karşı
23.el garûru: gurur, tagut
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a karşı takva sahibi olmak emredilmektedir. Takva sahibi olursanız Allah'ın emrettiklerini yerine getireceksiniz. Allah'ın vaadettiği güzelliklere de sahip olacaksınız.

Öyleyse dünya hayatına dalmayın. Allah'ın size öğrettiklerini gerçekleştirin yani hayattayken Allah'a ulaşmayı dileyin. İrşad makamına ulaşıp tâbî olun, ruhunuzu, fizik vücudunuzu, nefsinizi teslim edin, irşada ulaşın ve iradenizi de Allah'a teslim edin. O zaman bütün takvaları yaşamış olursunuz. Ancak onunla kazandığınız şeyler sizi kurtarır kıyâmet günü. Böyle yapmazsanız, ne baba iseniz oğlunuz ne oğulsanız babanız sizi kurtaramaz. Muhakkak ki aslolan, insanların Allah'ın vaadettiği standartlarda Allah'ın emirlerini yerine getirmesi ve yedi tane takvanın sahibi olmasıdır.

Dünya hayatına dalıp da Allah'ın farzlarını sakın unutmayın, 7 tane teslimi yani İslâm'ın 7 safhasını sakın unutmayın. Ve çok açık bir şekilde Allahû Tealâ'nın takva sahibi olmakla Allah'ın vaadinin hak olduğunu söylemesi ve bunların dünya hayatının ötesinde bir şeyler olduğunu ifade etmesi geçiyor âyet-i kerimede. Allah'a karşı takva sahibi olmak, 7 tane safhayı gerektirir. Ancak Allah'a karşı takva sahibi olanlar yani 7 kademeyi de aşabilenler, dünya hayatına aldanmayanlardır. Gurur ya da tagut onları kandırmamıştır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 33 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.