Sure sec
LOKMÂN-32 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 32. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-32 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyette bu zamanki dîn öğreticilere ve dîn âlimlerine ciddî bir işaret var. Allah'ın âyetlerinin gerçek anlamlarını onlar öğrendikleri zaman, o güne kadar öğrettiklerine ters düştüğünü gördükler...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 32 Tefsiri

 

وَإِذَا غَشِيَهُم مَّوْجٌ كَالظُّلَلِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ فَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمَا يَجْحَدُ بِآيَاتِنَا إِلَّا كُلُّ خَتَّارٍ كَفُورٍ

Ve izâ gaşiyehum mevcun kez zuleli deavûllâhe muhlisîne lehud dîn(dîne), fe lemmâ neccâhum ilâl berri fe minhum muktesidun, ve mâ yechadu bi âyâtinâ illâ kullu hattârin kefûr(kefûrin).

Ve karanlık gölgeler gibi dalgalar onları sardığı zaman, dîni O'na halis kılarak Allah’a yalvarırlar. Böylece onları karaya (çıkarıp) kurtardığımız zaman, bundan sonra onların bir kısmı mutedil davranırlar (aşırı gitmezler). Çok gaddar ve çok nankör olanlardan başkası ayetlerimizi ısrarla (bilerek) inkâr etmez.

1.ve izâ: ve olduğu zaman
2.gaşiye-hum: onları sardı
3.mevcun: dalgalar
4.ke: gibi, sanki
5.ez zuleli: (karanlık) gölgeler
6.deavûllâhe (deavû allâhe): Allah'a dua ederler, Allah'a yalvarırlar
7.muhlisine: muhlisler, halis kılanlar
8.lehu: ona
9.ed dîne: dîn
10.fe: böylece, bundan sonra
11.lemmâ: olduğu zaman
12.neccâ-hum: onları kurtardık
13.ilel berri (ilâ el berri): karaya
14.fe: böylece, bundan sonra
15.min-hum: onlardan
16.muktesidun: mutedil davrananlar (aşırı gitmeyenler)
17.ve mâ yechadu: ve bilerek inkâr etmez
18.bi âyâti-nâ: âyetlerimizi
19.illâ: ancak, hariç, den başka
20.kullu: her, hepsi
21.hattârin: çok gaddar
22.kefûrin: çok nankör
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyette bu zamanki dîn öğreticilere ve dîn âlimlerine ciddî bir işaret var. Allah'ın âyetlerinin gerçek anlamlarını onlar öğrendikleri zaman, o güne kadar öğrettiklerine ters düştüğünü gördüklerinde onu katiyen kabul etmiyorlar. Elbette bunlar onların bir kısmıdır. Âyetlerin bugün inkâr edilmesinin arkasında Kur'ân'ın unutulması var. Asırlardan beri Kur'ân yerine insanların yazdıkları kitaplardan dîn öğretmişler ve öğrenmişler. Böylece kitaplardan öğrenilen dînle Kur'ân'daki dîn giderek birbirinden ayrılmış. Kur'ân'daki dîn aynı dîn, bir doğru çizgi ama diğeri adım adım bu doğru çizgiden sapıyor. Mesafe giderek büyüyor. İnkâr edenler sonuçta Allah'ın âyetlerini bilerek inkâr ediyorlar. Kur'ân-ı Kerim'den kopan şeyler sebebiyle dîn öğretisi tamamen kitaplardan öğrenilen ama Kur'ân'a ters düşen bir hüviyet almıştır. Kur'ân'daki İslâm 14 asır evvel bütün sahâbe tarafından yaşanmıştır. Sağlam deliller muhakkak ki Kur'ân'dadır. Ama zaman içerisinde insanlar bunları unutmuşlardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 32 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.