Sure sec
LOKMÂN-31 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 31. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-31 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Gemilerin denizde akıp gitmesi birtakım kanunlara bağlıdır. Gemilerin suya giren kesimlerinin hacmi, kanundur. O hacmin çevresindeki maddenin ağırlığı eğer hacmin ihtiva ettiği su miktarının ağırl...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 31 Tefsiri

 

أَلَمْ تَرَ أَنَّ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِنِعْمَتِ اللَّهِ لِيُرِيَكُم مِّنْ آيَاتِهِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ

E lem tera ennel fulke tecrî fîl bahri bi ni’metillâhi li yuriyekum min âyâtihî inne fî zâlike le âyâtin li kulli sabbârin şekûr(şekûrin).

Gemilerin denizde Allah’ın ni’metiyle (yüzerek) seyrettiğini görmedin mi? Âyetlerinden size göstermek için. Muhakkak ki bunda, çok sabredenlerin ve şükredenlerin hepsi için elbette âyetler (deliller, ibretler) vardır.

1.e lem tere: görmedin mi
2.enne: olduğunu
3.el fulke: gemiler
4.tecrî: akar gider, seyreder
5.fî el bahri: denizde
6.bi: ile
7.ni'metillâhi (ni'meti allâhi): Allah'ın ni'meti
8.li: için
9.yuriye-kum: size gösterir
10.min âyâti-hi: (onun) âyetlerinden
11.inne: muhakkak
12.fî zâlike: bunda vardır
13.le: elbette, mutlaka
14.âyâtin: âyetler
15.li kulli: hepsi için
16.sabbârin: çok sabreden
17.şekûrin: çok şükreden
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Gemilerin denizde akıp gitmesi birtakım kanunlara bağlıdır. Gemilerin suya giren kesimlerinin hacmi, kanundur. O hacmin çevresindeki maddenin ağırlığı eğer hacmin ihtiva ettiği su miktarının ağırlığından daha ağır olsaydı, gemi yüzemezdi, batardı. Geminin yüzüp gitmesi o kanuna dayalıdır. Vücuda getirilen hacmin çevresindeki madenî kesimin ağırlığı, o hacmin suyla dolması halinde, o suyun ağırlığından fazla ise gemi batar. Eğer o ağırlıktan hafifse gemi yüzer. Bunda muhakkak ki ibret var. Rüzgârın gemiyi itmesi, Allah'ın rüzgârı vermesi Allahû Tealâ'nın bir ni'metidir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 31 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.