Sure sec
LOKMÂN-30 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 30. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-30 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın bir evvelki âyet-i kerimede bahsettiği: “Hepsi belirli bir süreye kadar (yörüngesinde) seyreder. Muhakkkak ki Allah Ay'ı da Güneş'i de emre musahhar kıldı.” ifadeleri aslında çok ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 30 Tefsiri

 

ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ وَأَنَّ مَا يَدْعُونَ مِن دُونِهِ الْبَاطِلُ وَأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْعَلِيُّ الْكَبِيرُ

Zâlike bi ennallâhe huvel hakku ve enne mâ yed’ûne min dûnihil bâtılu ve ennallâhe huvel aliyyul kebîr(kebîru).

İşte bu, Allah’ın hak olması sebebiyledir. Ve O’ndan başka taptıkları şeyler mutlaka batıldır. Muhakkak ki Allah; Âli’dir (yüce), Kebir’dir (büyük).

1.zâlike: işte bu
2.bi enne: olması sebebiyle
3.allâhe: Allah
4.huve: o
5.el hakku: hak
6.ve enne: ve muhakkak ki, mutlaka
7.: şey(ler)
8.yed'ûne: dua ediyorlar, tapıyorlar
9.min dûni-hi: ondan başka
10.el bâtılu: bâtıl, boş
11.ve ennellâhe (enne allâhe): ve muhakkak ki Allah
12.huve: o
13.el aliyyu: âli, çok yüce
14.el kebîru: kebir, büyük
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın bir evvelki âyet-i kerimede bahsettiği: “Hepsi belirli bir süreye kadar (yörüngesinde) seyreder. Muhakkkak ki Allah Ay'ı da Güneş'i de emre musahhar kıldı.” ifadeleri aslında çok şey ifade etmektedir. Dünya üzerinde hayatın olması Güneş'in varlığına dayalıdır. Hangi gezegenlerde hayat varsa mutlaka bir Güneş sistemi'ne Allahû Tealâ orada yer vermiştir. Bütün bunlar Allah'ın hak olmasına dayalıdır. Allah'tan başkasına tapılmaz. Allah Yüce'dir, Büyük'tür. Allah'ı en çok tanıyanlar O'na hayran olanlardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 30 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.