Sure sec
LOKMÂN-29 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 29. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-29 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ hünnes ve künnes kanunlarından bahsediyor. Hünnes merkezî çekim gücü, künnes ise onun etrafında yörüngede dönendir. Mikro âlemde bir hidrojen atomu bütün atomların anasıdır. Onların b...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 29 Tefsiri

 

أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى وَأَنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ

E lem tera ennallâhe yûlicul leyle fîn nehâri ve yûlicun nehâre fîl leyli, ve sahharaş şemse vel kamere kullun yecrî ilâ ecelin musemmen ve ennallâhe bi mâ ta’melûne habîr(habîrun).

Allah’ın geceyi gündüzün içine ve gündüzü gecenin içine soktuğunu görmedin mi? Güneş’i ve Ay’ı musahhar (emre amade) kıldı. Hepsi belirli bir süreye kadar (yörüngesinde) seyreder. Muhakkak ki Allah, yaptığınız şeylerden haberdardır.

1.e: mı
2.lem tere: görmedin
3.ennallâhe (enne allâhe): muhakkak ki Allah
4.yûlicu: sokar
5.el leyle: gece
6.fî en nehâri: gündüzün içine
7.ve yûlicu: ve sokar
8.en nehâre: gündüz
9.fî el leyli: gecenin içine
10.ve sehhare: ve musahhar kıldı, emrine amade kıldı
11.eş şemse: güneş
12.ve el kamere: ve ay
13.kullun: hepsi
14.yecrî: akar gider, hareket eder, seyreder
15.ilâ ecelin: bir ecele kadar
16.musemmen: belirli
17.ve ennallâhe (enne allâhe): ve muhakkak ki Allah
18.bi mâ: şeyleri
19.ta'melûne: yapıyorsunuz
20.habîrun: haberi olan, haberdar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ hünnes ve künnes kanunlarından bahsediyor. Hünnes merkezî çekim gücü, künnes ise onun etrafında yörüngede dönendir. Mikro âlemde bir hidrojen atomu bütün atomların anasıdır. Onların biraraya getirilmesi ile diğer bütün elementler oluşmuştur. Hidrojen atomunda merkezde bir tane proton vardır, çevresinde de bir tek elektron döner. Bu, mikro âlemin dengesidir.

Güneş Sistemi'nde merkezde Güneş, çevresinde yörüngede yıldızlar döner. Gene bir merkezî çekim gücü, gene etrafında dönen sistemler var. Merkez hünnes, çevrede dönenler künnestir. Mikro âlemde bir hidrojen atomunda ise merkezde bir proton, çevrede de bir elektron döner. Elementler değiştikçe çevrede dönenlerin dönüş standartları çoğalır. Yörüngeler bir iken iki, iki iken üç ve yediye kadar yükselir. Yörüngede dönenlerin sayısı ise 298'e kadar yükselir. Mikro âlemde bu olayı manyetik alanlar, makro âlemde ise yerçekimi kuvveti sağlar. İkisinin de hızı birbirine eşittir.

Allahû Tealâ bu Dünya için Güneş'i de Ay'ı da emre musahhar kılmış. Bunlar olmasa insanlar için hayat mümkün olmazdı. Eğer 23 derecelik eğimin biraz fazlası veya eksiği söz konusu olsaydı, Dünya'da hayat olmayacaktı. Eliptik yörüngenin daha yakınında Dünya dizayn edilseydi, sıcak sebebiyle hayat olması mümkün değildi. Daha uzağında olsaydı, soğuk sebebiyle hayat olması mümkün değildi. Herşey muhteşem bir dengeyle vücuda getirilmiş. Kısaca Allah'a sadece hayran olunur.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 29 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.