Sure sec
LOKMÂN-28 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 28. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-28 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Beas edilmek; hem hayata getirmek hem de yeniden diriltmek anlamına gelir. Kıyâmet günü herkes ölecek ve yeniden diriltilecek yani beas edilecektir. Sur'a ikinci defa üfürüldüğünde herkes ölecek v...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 28 Tefsiri

 

مَّا خَلْقُكُمْ وَلَا بَعْثُكُمْ إِلَّا كَنَفْسٍ وَاحِدَةٍ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ بَصِيرٌ

Mâ halkukum ve lâ ba’sukum illâ ke nefsin vâhıdetin, innallâhe semîun basîr(basîrun).

Sizin yaratılmanız ve beas edilmeniz (yeniden diriltilmeniz), ancak tek bir nefsin yaratılması (beas edilmesi) gibidir. Muhakkak ki Allah; Sem’î’dir (en iyi işiten), Basîr’dir (en iyi gören).

1.mâ halku-kum: sizin yaratılmanız değil
2.ve lâ ba'su-kum: ve sizin diriltilmeniz değil
3.illâ: ancak, den başka
4.ke: gibi
5.nefsin: nefs
6.vâhıdetin: tek, bir tane
7.innellâhe (inne allâhe): muhakkak Allah
8.semîun: en iyi işiten
9.basîrun: en iyi gören
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Beas edilmek; hem hayata getirmek hem de yeniden diriltmek anlamına gelir. Kıyâmet günü herkes ölecek ve yeniden diriltilecek yani beas edilecektir. Sur'a ikinci defa üfürüldüğünde herkes ölecek ve sur'a üçüncü defa üfürüldüğünde herkes yeniden dirilecektir. Böylece iki defa dirilme söz konusudur. Önce ölenler zaten ölmüşlerdi. Kıyâmet günü yaşayanlar da kıyâmet günü ölecektir. Öldükten sonra tekrar dirilecektir. Kıyâmet gününden başlayarak zamanın başlangıcına doğru insanları hep dirilte dirilte zamanın başına dönülecektir. Ve mezarlarından yükselen bütün insanlar Mahşer Meydanı'nda toplanacaklardır. Herkes bu dünyada birinci defa ölmüştür, birinci defa dirilmiştir (beas edilmek). Mahşer Meydanı'nda sur'a ikinci defa üfürülür. Beas edilenlerin hepsi ölür, üçüncü defa sur'a üfürüldüğünde ikinci defa herkes beas edilir. İşte bu ikinci beas edilme konusunda Allahû Tealâ diyor ki: “Sanki birinizi öldürüyormuşum da yeniden diriltiyormuşum gibi hepinizi birden öldürüp diriltmem, Benim için aynı şeydir, farketmez.”
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 28 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.