Sure sec
LOKMÂN-27 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 27. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-27 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın sözleri sonsuza kadar var olacaktır. O'nun Azîz olduğu, yüceliği, gücü, hüküm ve hikmet sahibi olduğu ifade edilmektedir. (Ve lev enne mâ fîl ardı min şeceratin aklâmun vel bahru ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 27 Tefsiri

 

وَلَوْ أَنَّمَا فِي الْأَرْضِ مِن شَجَرَةٍ أَقْلَامٌ وَالْبَحْرُ يَمُدُّهُ مِن بَعْدِهِ سَبْعَةُ أَبْحُرٍ مَّا نَفِدَتْ كَلِمَاتُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

Ve lev enne mâ fîl ardı min şeceratin aklâmun vel bahru yemudduhu min ba’dihî seb’atu ebhurin mâ nefidet kelimâtullâhi, innallâhe azîzun hakîm(hakîmun).

Ve eğer arzda (yeryüzünde) bulunan ağaçlar kalem olsaydı ve denizler (mürekkep olsaydı) ve ondan sonra, onun yedi katı daha deniz eklenseydi, Allah’ın kelimeleri tükenmezdi. Muhakkak ki Allah; Azîz’dir (çok yüce), Hakîm’dir (hüküm ve hikmet sahibi).

1.ve lev enne: ve eğer olsa
2.: şey
3.fî el ardı: arzda, yerde, yeryüzünde
4.min şeceretin: ağaçlardan
5.aklâmun: kalemler
6.ve el bahru: ve deniz
7.yemuddu-hu: ona ekler
8.min ba'dihî: ondan başka
9.seb'atu: 7 (yedi)
10.ebhurin: denizler
11.mâ nefidet: bitmez, tükenmez
12.kelimâtullâhi (kelimâtu allâhi): Allah'ın kelimeleri
13.innallâhe (inne allâhe): muhakkak Allah
14.azîzun: çok yüce
15.hakîmun: hakîm, hüküm ve hikmet sahibi
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın sözleri sonsuza kadar var olacaktır. O'nun Azîz olduğu, yüceliği, gücü, hüküm ve hikmet sahibi olduğu ifade edilmektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 27 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.