Sure sec
LOKMÂN-21 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. İbrâhîm'e neden Allahû Tealâ “Babanız İbrâhîm” diyor? Onlar hep “Babalarımızın tâbî olduğu dînden bizi ayırmaya çalışıyorsun.” diyorlar. Allahû Tealâ da demiş oluyor ki: “Asıl babanız Hz. İbrâ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا وَجَدْنَا عَلَيْهِ آبَاءنَا أَوَلَوْ كَانَ الشَّيْطَانُ يَدْعُوهُمْ إِلَى عَذَابِ السَّعِيرِ

Ve izâ kîle lehumuttebiû mâ enzelallâhu kâlû bel nettebiu mâ vecednâ aleyhi âbâenâ, e ve lev kâneş şeytânu yed’ûhum ilâ azâbis saîr(saîri).

Ve onlara "Allah’ın indirdiği şeye (Kitaba) tâbî olun!" denildiği zaman: "Hayır, babalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (putlara) tâbî oluruz." dediler. Ve şeytan onları, alevli ateşin (cehennemin) azabına çağırıyor olsa da mı?

1.ve izâ: ve olduğu zaman
2.kîle: denildi
3.lehum: onlara
4.ittebiû: tâbî olun
5.: şey
6.enzele: indirdi
7.allâhu: Allah
8.kâlû: dediler
9.bel: hayır
10.nettebiu: tâbî oluruz
11.: şey
12.vecednâ: biz bulduk
13.aleyhi: onun üzerinde
14.âbâe-nâ: babalarımız
15.e: mı
16.ve lev kâne: ve olsa bile, olsa da
17.eş şeytânu: şeytan
18.yed'û-hum: onları çağırıyor
19.ilâ azâbi: azaba
20.es saîri: alevli ateş (cehennem)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. İbrâhîm'e neden Allahû Tealâ “Babanız İbrâhîm” diyor? Onlar hep “Babalarımızın tâbî olduğu dînden bizi ayırmaya çalışıyorsun.” diyorlar. Allahû Tealâ da demiş oluyor ki: “Asıl babanız Hz. İbrâhîm'dir. Dîn açısından babanız, sizin babalarınız, soyunuz sopunuz değil, Hz. İbrâhîm'dir. Onun dîni geçerlidir.” Hz. İbrâhîm, Allah'ın dîninin gerçek sahibidir. Tevrat, İncil ve Kur'ân-ı Kerim, Hz. İbrâhîm'in Hanif Dîni'nin 7 safha, 4 teslimini emreder. Hz. Musa, Hz. İsa ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) ve onlara tâbî olanlar 7 safha 4 teslimi yaşamışlardır.

Hanif dîni 3 esas ihtiva eder:

1- Vahdet
2- Tevhid
3- Teslim

Tek Allah, Allah'a ulaşmayı dileyen tek bir toplum ve ruhun, vechin, nefsin ve iradenin Allah'a teslimi. Bu dîn insanların babalarını buldukları, putlara tapanların dîni değildir. İnsanların dîn açısından asıl babaları olan Hz. İbrâhîm'in dînidir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 21 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.