Sure sec
LOKMÂN-20 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 20. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-20 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Burada Allahû Tealâ, Câsiye Suresinin 13. âyet-i kerimesinde verdiği şeyleri söylüyor: 45/CÂSİYE-13: Ve sahhara lekum mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardı cemîan minhu, inne fî zâlike le âyâtin li kavmi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 20 Tefsiri

 

أَلَمْ تَرَوْا أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُم مَّا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَأَسْبَغَ عَلَيْكُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةً وَمِنَ النَّاسِ مَن يُجَادِلُ فِي اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَلَا هُدًى وَلَا كِتَابٍ مُّنِيرٍ

E lem terav ennallâhe sahhara lekum mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardı ve esbega aleykum niamehu zâhiraten ve bâtıneten, ve minen nâsi men yucâdilu fîllâhi bi gayri ilmin ve lâ huden ve lâ kitâbin munîr(munîrin).

Göklerde ve yerlerdeki herşeyi, Allah’ın size musahhar (emrinize amade) kıldığını görmediniz mi? Ve sizin üzerinizdeki görünen ve görünmeyen (açık ve gizli) ni’metlerini tamamladı. Ve insanlardan bir kısmı (hâlâ) ilmi, bir hidayete erdiricisi ve aydınlatıcı bir kitabı olmaksızın, Allah hakkında mücâdele ederler.

1.e: mı
2.lem terev: görmediniz
3.ennallâhe (enne allâhe): muhakkak ki Allah
4.sehhare: musahhar kıldı, emrine amade kıldı
5.lekum: sizin için, size
6.: şey
7.fî es semâvâti: semalarda, göklerde
8.ve mâ: ve şey
9.fî el ardı: arzda, yeryüzünde
10.ve esbega: ve tamamladı
11.aleykum: sizin üzerinize, size
12.niame-hu: ni'metlerini
13.zâhireten: zahir olan, açık, görünen
14.ve bâtıneten: ve bâtın olan, gizli, görünmeyen
15.ve min en nâsi: ve insanlardan
16.men: kim
17.yucâdilu: mücâdele eder
18.fîllâhi (fî allâhi): Allah hakkında
19.bi gayri: olmadan, olmaksızın
20.ilmin: ilim, bilgi
21.ve lâ huden: ve hidayete erdirici olmadan
22.ve lâ kitâbin: ve bir kitap olmadan
23.munîrin: aydınlatıcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada Allahû Tealâ, Câsiye Suresinin 13. âyet-i kerimesinde verdiği şeyleri söylüyor:

45/CÂSİYE-13: Ve sahhara lekum mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardı cemîan minhu, inne fî zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn(yetefekkerûne).
Ve göklerde ve yerde olanların hepsini kendinden (bir lütuf olarak) size musahhar (emre amade) kıldı. Muhakkak ki bunda, tefekkür eden bir kavim için mutlaka âyetler (ibretler) vardır.
Gözlerimizle görebildiklerimiz, görünenlerdir. Göremediklerimiz de görünmeyenlerdir. Allahû Tealâ'nın ni'metleri üzerimizde çoktur. Verdiği akıl, görülmez ama bir büyük ni'mettir. Düşünme kaabiliyeti, idrak, vücuttaki görünen standartların ötesinde vücudu kontrolü altında tutan irade, görünen ve görünmeyen açık ve gizli ni'metler... Bir fizik kalp; vücuda kan pompalayan, kanı tekrar çeken, temizletip tekrar vücuda dağıtan bir organdır. Bir de manevî kalp var; nefsin kalbi, ruhun kalbi. Birinin muhtevası afetlerle, ötekininki hasletlerle dolu. Ne nefs ne ruh baş gözleriyle görülür. Sadece fizik vücut görülebilir.

Allah hakkında mücâdele eden insanlardan Allah'ın taraftarlarının hem maddî hem manevî açıdan zahirî ve gaybî ilmin sahibi olması lâzım. Hidayete erdirici olması lâzım. Önce mürşidinden öğrenecek, öğreneceklerini. Sonra da (Kur'ân-ı Kerim gibi) aydınlatıcı bir kitap olması lâzım. Allah hakkında konuşabilmesi için kılavuzunun Allah olması lâzım. Allah'tan öğrenmesi lâzım.

Kur'ân-ı Kerim'den ilim sahibi olan bir kişi, Allah'ın öğretisiyle Kur'ân'ın ruhunu Allah'tan öğrenen kişidir. Nebî Resûller Cebrail (a.s)'a tâbî olurlar. Ve Allah hakkında asıl mücâdele eden onlardır. Fakat velî resûller kendi mürşidlerine tâbî olmuşlardır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir Nebî Resûl'dü, Mürşidi Cebrail (a.s)'dı, aydınlatıcı kitabı bir şeriat kitabı olan Kur'ân-ı Kerim'di. Allahû Tealâ nebî olmayan resûllerine de kitap indirir. Ama bu kitap, bir nebîye indirilen kitap hüviyetinde aydınlatıcı ve emredici hükümler taşıyan bir şeriat kitabı olamaz. Sadece detaylar hakkında bilgi verir; asıllar nebîlere, peygamberlere indirilen kitaplardadır. Nitekim son Peygamber'e indirilen Kur'ân-ı Kerim, kıyâmete kadar bir rehber kitap olmakta devam edecektir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 20 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.