Sure sec
LOKMÂN-18 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 18. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-18 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, bu âyet-i kerimelerle (13,14,15,16,17. âyetler) en güzel tavsiyelerini ulaştırmakta ve yapılması lâzımgelen davranış biçimlerini birer birer vermektedir. A'râf suresinin 146. âyet-i ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 18 Tefsiri

 

وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ

Ve lâ tusa’ir haddeke lin nâsi ve lâ temşi fîl ardı merahan innallâhe lâ yuhıbbu kulle muhtâlin fehûr(fehûrin).

Ve insanlardan (kibirlenerek) yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Muhakkak ki Allah, çalımla yürüyenlerin ve çok övünenlerin hiçbirini sevmez.

1.ve lâ tusa'ir: ve çevirme
2.hadde-ke: yanağını
3.li en nâsi: insanlara
4.ve lâ temşi: ve yürüme
5.fî el ardı: arzda, yeryüzünde
6.merahan: böbürlenerek
7.inne allâhe: muhakkak ki Allah
8.lâ yuhıbbu: sevmez
9.kulle: hepsini, her
10.muhtâlin: çalımla yürüyen
11.fehûrin: övünen, kendini metheden
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, bu âyet-i kerimelerle (13,14,15,16,17. âyetler) en güzel tavsiyelerini ulaştırmakta ve yapılması lâzımgelen davranış biçimlerini birer birer vermektedir. A'râf suresinin 146. âyet-i kerimesinde diyor ki:
7/A'RÂF-146: Se asrifu an âyâtiyellezîne yetekebberûne fîl ardı bi gayril hakkı ve in yerev kulle âyetin lâ yu’minu bihâ ve in yerev sebîler ruşdi lâ yettehızûhu sebîlen ve in yerev sebilel gayyi yettehızûhu sebîlâ(sebîlen), zâlike bi ennehum kezzebû bi âyâtinâ ve kânû anhâ gâfilîn(gâfilîne).
Yeryüzünde haksız yere kibirlenen kimseleri, âyetlerimizden çevireceğim. Bütün âyetleri görseler, ona inanmazlar. Eğer rüşd yolunu görseler, onu yol edinmezler. Ve gayy yolunu görseler, onu yol edinirler. Bu; onların, âyetlerimizi yalanlamaları ve ondan gâfil olmaları sebebiyledir.
Övünmek, böbürlenmek, kibirlenmek Allah'ın yasak ettiği fiillerdir. O, tevazuyu emreder.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 18 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.