Sure sec
LOKMÂN-17 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 17. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-17 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Münkerden nehyetmek ve marufla emretmek, Allah'ın temel kaidesidir. İlk insan Âdem (a.s)'dan Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e kadar aynı kaideler uygulanmıştır. Ma'ruf, insanlara derecat kazandıracak...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 17 Tefsiri

 

يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ

Yâ buneyye ekımıs salâte ve’mur bil ma’rûfi venhe anil munkeri vasbir alâ mâ esâbeke, inne zâlike min azmil umûr(umûri).

Ey yavrum, namazı ikame et (namaz kıl)! Ma’ruf ile (irfanla, iyilikle) emret ve münkerden (kötülükten) nehyet (münkeri yasakla, mani ol). Ve sana isabet eden şeylere (musîbetlere) sabret. Muhakkak ki bu, azmedilen (mutlaka yapılması gereken) işlerdendir.

1.: ey
2.buneyye: oğlum, oğulcuğum, yavrum
3.ekımı: ikame et
4.es salâte: namazı
5.ve'mur: ve emret
6.bi: ile
7.el ma'rûfi: ma'rûf
8.venhe: nehyet, yasakla, mani ol
9.an el munkeri: münkerden, kötülükten
10.vasbir (ve ısbır): ve sabret
11.alâ: üzerine, ...e
12.mâ esâbe-ke: sana isabet eden şey
13.inne: muhakkak ki
14.zâlike: işte bu
15.min azmi: azmedilecek (mutlaka yapılması gereken şeylerden)
16.el umûri: işler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Münkerden nehyetmek ve marufla emretmek, Allah'ın temel kaidesidir. İlk insan Âdem (a.s)'dan Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e kadar aynı kaideler uygulanmıştır. Ma'ruf, insanlara derecat kazandıracak; münker kaybettirecek bütün işlevlerdir. Olayın mahiyeti ne olursa olsun derecat kaybettiriyorsa o münkerdir. Olayın mahiyeti ne olursa olsun derecat kazandırıyorsa o maruftur, irfandır. Arif olan kişi irfanın sahibidir, marufu işleyendir. Ve aynı zamanda münkerden nehyedendir, münkeri yasaklayandır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 17 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.