Sure sec
LOKMÂN-16 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Burada Allahû Tealâ, üç boyutlu olan hologram usulü hayat filmlerinden bahsetmektedir. Doğumunuzdan ölümünüze kadar olan her saniye, ne yaparsanız yapın, herşey hayat filminizde mutlak olarak yer ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَكُن فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ

Yâ buneyye innehâ in teku miskâle habbetin min hardalin fe tekun fî sahratin ev fîs semâvâti ev fîl ardı ye’ti bihâllâhu, innellâhe latîfun habîr(habîrun).

Ey yavrum! Muhakkak ki o (amelin), bir hardal tanesi kadar dahi olsa ve o, bir kaya içinde veya göklerde veya yerde bile olsa, Allah onu, (kıyâmet günü hayat filminde karşına) getirir. Muhakkak ki Allah; Lâtif’tir (lütuf sahibi), Habîr’dir (haberdar olan).

1.: ey
2.buneyye: oğlum, oğulcuğum, yavrum
3.inne-hâ: muhakkak ki o
4.in: eğer, olsa bile, dahi
5.teku: olur
6.miskâle: miktar
7.habbetin: tane
8.min hardalin: hardaldan, hardal
9.fe: böylece, o taktirde
10.tekun: olur
11.: içinde
12.sahretin: kaya
13.ev: veya
14.fî es semâvâti: semalarda, göklerde
15.ev: veya
16.fî el ardı: arzda, yerde
17.ye'ti: getirir
18.bi-hi: onu
19.allâhu: Allah
20.inne allâhe: muhakkak ki Allah
21.latîfun: lâtif, lütuf sahibi
22.habîrun: haberdar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada Allahû Tealâ, üç boyutlu olan hologram usulü hayat filmlerinden bahsetmektedir. Doğumunuzdan ölümünüze kadar olan her saniye, ne yaparsanız yapın, herşey hayat filminizde mutlak olarak yer alır. Yaptığınız herşey orada karşınıza gelecektir. Kıyâmet günü hepiniz sizlerdeki mevcut sistemler sebebiyle kendi hayat filminizin oynayacağı, gösterileceği noktaya bir çekim kuvvetiyle ulaştırılırsınız. Bu film bir ekrana veya bir perdeye ihtiyaç göstermez. Bir düşüncelerinizin bir de yaptıklarınızın filmi olmak üzere iki film birden boşlukta üç boyutlu olarak oynar. Neden Allahû Tealâ buna lüzûm görmüş? Çünkü düşüncelerinizle tasarladığınız olaylar arasında taammüdün hesap edilmesi açısından mutlak bir ilişki vardır. Hangi olayda ne kadar kasıt var, hangi kasıtla hangi maksada dayalı olarak hangi işlevi yaptınız? Veya hiçbir kastınız olmadığı halde mi birisine zarar verdiniz? İkisi arasında çok büyük fark var.

Derecat kaybını hesaplayacak olan mizan, bu eldeki delillere bakarak onlardan gerçek neticeleri çıkarabilecek özellikle yaratılmıştır. Mizan, kâinatta mevcut her türlü güzel veya suç teşkil eden davranışın muhtevasını sinesinde toplamıştır. Milyonlarca fiil, bir de onların her kasıt derecesine göre ayrı derecatlandırılması, mizanın işidir.

Ve o gün elinize verilen mizanla hayat filmi kontrol edildiği zaman rakamların %100 tuttuğu görülür. O zaman anlayacaksınız ki Allahû Tealâ size kıl kadar zulmetmemiştir. Yaptığınız işlemlerden yani amellerinizden derecat kazanır veya kaybedersiniz. Eğer Allah'ın emirlerine karşı geliyorsanız ya da yasak ettiği bir fiili işliyorsanız derecat kaybedersiniz. Hayat filminde o olay derecat kaybıyla işaretlenir. Hayatınızın her saniyesinde ya derecat kaybedersiniz ya da kazanırsınız. Boş bir zaman yoktur. İnsanlar: “İyi de ben şu anda ibadet etmiyorum ama hiç kimseye de bir kötülüğüm yok. O zaman neden derecat kaybedecek mişim?” diye düşünebilirler. Ama zikir yapmadıkları için derecat kaybedeceklerdir. Çünkü Allahû Tealâ diyor ki:

4/NİSÂ-103: Fe izâ kadaytumus salâte fezkurûllâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbikum, fe izatma’nentum fe ekîmus salât(salâte), innes salâte kânet alâl mu’minîne kitâben mevkûtâ(mevkûten).
Böylece namazı bitirdiğiniz zaman, artık ayaktayken, otururken ve yan üstü iken (yatarken), (devamlı) Allah'ı zikredin! Daha sonra güvenliğe kavuştuğunuz zaman, namazı erkânıyla kılın. Muhakkak ki namaz, mü'minlerin üzerine, "vakitleri belirlenmiş bir farz" olmuştur.
Hiç kesintisiz 24 saatlik zikrin emrolunduğu bir dizaynda zikir yapmadığınız her an derecat kaybetmektesiniz. Onun için Kur'ân-ı Kerim'de daimî zikrin sahipleri hayır sahipleri olarak adlandırılıyor. Hayır sahibi, devamlı derecat kazanan kişidir. Daimî zikrin sahibi olduğu için kişi uyurken de uyanıkken de devamlı Allah'ı zikretmektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 16 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.