Sure sec
LOKMÂN-14 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 14. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-14 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Lokmân-13'te ifade edilen Allah'a şirk koşmak yani Allah'a ulaşmayı dilememek insanın kendisine zulmetmesidir. Allah'a şirk koşmaktan kurtulmak Lokmân-14'te Allah'a ulaşmayı dilemek olarak kesinle...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 14 Tefsiri

 

وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ

Ve vassaynâl insâne bi vâlideyhi, hamelethu ummuhu vehnen alâ vehnin ve fisâluhu fî âmeyni enişkurlî ve li vâlideyke, ileyyel masîr(masîru).

Ve Biz, insana anne ve babasına (bakmasını) vasiyet ettik (farz kıldık). Onu, annesi zorluk üzerine zorlukla taşıdı. Ve onun sütten kesilmesi iki yıldır. (Hem) Bana (hem) anne ve babana şükret! Dönüş, Bana’dır.

1.ve vassaynâ: ve tavsiye ettik, farz kıldık
2.el insâne: insan
3.bi vâlidey-hi: onun anne ve babasını
4.hamelet-hu: onu yüklendi, taşıdı
5.ummu-hu: onun annesi
6.vehnen: zorluk
7.alâ: üzerine
8.vehnin: zorluk
9.ve fisâlu-hu: ve onun sütten ayrılması
10.: içinde
11.âmeyni: iki sene (yıl)
12.enişkurlî (en uşkur lî ): bana şükretmen
13.ve li vâlidey-ke: ve senin anne babana
14.ileyye: banadır
15.el masîru: dönüş
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Lokmân-13'te ifade edilen Allah'a şirk koşmak yani Allah'a ulaşmayı dilememek insanın kendisine zulmetmesidir. Allah'a şirk koşmaktan kurtulmak Lokmân-14'te Allah'a ulaşmayı dilemek olarak kesinleşmektedir. Çünkü Allahû Tealâ bu âyet-i kerimede dönüşün Kendisine olduğunu söylemektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 14 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.