Sure sec
LOKMÂN-12 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Lokmân'a hikmet verilmesinin arkasında onun Allah'a şükretme talebi vardır. Hz. Lokmân daimî zikre ulaşmış, hikmet sahibi olmuş ve şükredenlerden olmuştur. Bu âyet-i kerime İnsan (Dehr) Suresi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

وَلَقَدْ آتَيْنَا لُقْمَانَ الْحِكْمَةَ أَنِ اشْكُرْ لِلَّهِ وَمَن يَشْكُرْ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ

Ve lekad âteynâ lukmânel hikmete enişkur lillâh(lillâhi), ve men yeşkur fe innemâ yeşkuru li nefsihî, ve men kefere fe innellâhe ganiyyun hamîd(hamîdun).

Ve andolsun ki Lokman’a hikmet verdik ki, Allah’a şükretsin. Ve kim şükrederse, o taktirde sadece kendi nefsi için şükreder. Ve kim küfrederse (inkâr ederse), o taktirde muhakkak ki Allah; Gani’dir (kimsenin şükrüne ihtiyacı yoktur), Hâmid’dir (hamdedilen).

1.ve lekad: ve andolsun
2.âteynâ: biz verdik
3.lukmân: Lokman
4.el hikmete: hikmet
5.en uşkur: şükretsin
6.li allâhi: Allah'a
7.ve men: ve kim
8.yeşkur: şükreder
9.fe: artık
10.innemâ: sadece
11.yeşkuru: şükreder
12.li nefsi-hi: kendi nefsi için
13.ve men: ve kim
14.kefere: inkâr eder, nankörlük eder
15.fe: o zaman, o taktirde
16.inne allâhe: muhakkak ki Allah
17.ganiyyun: gani, muhtaç olmayan
18.hamîdun: hamdedilen
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Lokmân'a hikmet verilmesinin arkasında onun Allah'a şükretme talebi vardır. Hz. Lokmân daimî zikre ulaşmış, hikmet sahibi olmuş ve şükredenlerden olmuştur. Bu âyet-i kerime İnsan (Dehr) Suresinin 3. âyet-i kerimesiyle kesin olarak alâkalıdır:

76/İNSÂN (DEHR)-3: İnnâ hedeynâhus sebîle immâ şâkiran ve immâ kefûran.
Muhakkak ki Biz, onu (Allah’a ulaştıran) yola hidayet ettik. Fakat o, ya (Allah’a ulaşmayı diler) şükreden olur, ya da (Allah’a ulaşmayı dilemez) küfreden olur.
Kimi (asla Allah'a ulaşmayı dilemez) küfredenlerden olur. Allah hidayete erdirmeye hazırdır ama insan Allah'a ulaşmayı dilemezse küfredenlerden, dilerse şükredenlerden olur. Allahû Tealâ'ya şükreden kişi, Allah'a ulaşmayı dileyen kişidir. Allah'a ulaşmayı dilemeyen ise hiçbir zaman şükretmeyecektir, o hep küfürde kalacaktır. Şükretse de şükrü kabule şayan olmaz.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 12 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.