Sure sec
LOKMÂN-11 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Semaları, yerleri, bütün canlıları yaratan Allah'tır. Allah, gökleri direksiz olarak yarattı; her çeşit yürüyen hayvandan üretti; yaydı. Zavallı ateistler insanın maymundan oluştuğu tezini hâlâ mü...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

هَذَا خَلْقُ اللَّهِ فَأَرُونِي مَاذَا خَلَقَ الَّذِينَ مِن دُونِهِ بَلِ الظَّالِمُونَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ

Hâzâ halkullâhi fe erûnî mâzâ halakallezîne min dûnihî, beliz zâlimûne fî dalâlin mubîn(mubînin).

Bu, Allah’ın yaratmasıdır. Öyleyse O’ndan başkaları ne yarattı, bana gösterin! Hayır, zalimler, apaçık dalâlet içindedirler.

1.hâzâ: bu
2.halku allâhi: Allah'ın yaratması
3.fe: artık
4.erû-nî: bana gösterin
5.mâzâ: ne
6.halaka: yarattı
7.ellezîne: onlar
8.min dûni-hi: ondan başka, onun dışında
9.bel: hayır
10.iz: o zaman
11.zâlimûne: zulmedenler, zalimler
12.: içinde
13.dalâlin: dalâlet, sapıklık
14.mubînin: apaçık
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Semaları, yerleri, bütün canlıları yaratan Allah'tır. Allah, gökleri direksiz olarak yarattı; her çeşit yürüyen hayvandan üretti; yaydı.

Zavallı ateistler insanın maymundan oluştuğu tezini hâlâ müdafaa etmekteler. Ne kadar zavallı bir yaklaşım... Ateistler, insan olmanın onurunu yaşayamıyorlar. Muhakkak maymunlarla bir akrabalık kurmaya çalışıyorlar. Bu kadar büyük dengesizlik olamaz. Maymunların ayakları hâlâ el hüviyetinde, bütün vücutları kıllarla kaplı. Beyinleri vücutlarına oranla insan beyninin vücuduna oranının beşte biri kadar. Ve kromozom sayıları insana benzememekte.

Bu muhteva dikkatle yerli yerine oturtulduğu zaman, aklı başında olan hiç kimse maymundan insanın oluştuğunu söyleyemez.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 11 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.