Sure sec
LOKMÂN-10 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Dünyanın merkezinden her tarafa doğru uzatılan aksların iki ucundaki ağırlık birbirine daima eşittir. Allahû Tealâ kâinatın dengesinin sağlanması için yüksek dağlar oluşturmuştur. Özellikle Allahû...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

خَلَقَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا وَأَلْقَى فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِكُمْ وَبَثَّ فِيهَا مِن كُلِّ دَابَّةٍ وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍ كَرِيمٍ

Halakas semâvâti bi gayri amedin teravnehâ ve elkâ fîl ardı ravâsiye en temîde bikum ve besse fîhâ min kulli dâbbet(dâbbetin), ve enzelnâ mines semâi mâen fe enbetnâ fîhâ min kulli zevcin kerîm(kerîmin).

Gökleri, gördüğünüz gibi direksiz olarak yarattı ve sizi sarsar (sarsmasın) diye sabit ve yüksek dağlar oluşturdu. Orada her çeşit yürüyen hayvandan üretip yaydı. Ve gökten su indirdik, böylece orada her kerim (ikram edilmiş) bitkiden çift yetiştirdik.

1.halaka: yarattı, halketti
2.es semâvâti: semalar, gökler
3.bi gayri: olmadan, olmaksızın
4.amedin: direkler
5.terevne-hâ: onu görüyorsunuz
6.ve elkâ: ve attı, yerleştirdi, oluşturdu
7.fî el ardı: arzda, yeryüzünde
8.revâsiye: sabit ve yüksek dağlar
9.en temîde: sarsar diye (sarsmasın diye)
10.bi-kum: sizin için
11.ve besse: ve yaydı
12.fî-hâ: orada
13.min: den, dan
14.kulli: her, hepsi
15.dâbbetin: yürüyen hayvan
16.ve enzelnâ: ve biz indirdik
17.min es semâi: semadan, göklerden
18.mâen: su
19.fe: böylece
20.enbetnâ: nebat (bitki) yetiştirdik
21.fî-hâ: orada
22.min: den, dan
23.kulli: her, hepsi
24.zevcin: eş, çift
25.kerîmin: kerim, güzel, çok, ikram edilen
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Dünyanın merkezinden her tarafa doğru uzatılan aksların iki ucundaki ağırlık birbirine daima eşittir. Allahû Tealâ kâinatın dengesinin sağlanması için yüksek dağlar oluşturmuştur. Özellikle Allahû Tealâ'nın kâinattaki dengeyi nasıl koruduğu düşünülmelidir. Bu dengede ne zaman şu veya bu sebeple bir bozulma olursa, Allah bir zelzele ile o dengeyi yerli yerine yeniden oturtur.

Allahû Tealâ: “Her çeşit yürüyen hayvandan üretip yaydı.” demektedir. Bunların arasında insan olmamasına dikkat edilmelidir. İnsan özel olarak yaratılmıştır.

Dinozor dahil, akla gelen her çeşit hayvan, Allahû Tealâ tarafından yaratıldı. Allah, hayatı suda, tek hücreliden başlatmıştır. Allahû Tealâ insanı bitkilerden sonra vücuda getirdiği hayvanlar grubundan biri olarak vücuda getirmemiştir. Allahû Tealâ'nın yarattığı insan, diğer hayvanlar gibi yaratılmış değildir. İlk insan Âdem (a.s)'ı insan olarak topraktan yaratmış ve ona can vermiş sonra da emanet olarak ruhundan üfürmüştür.

Âdem (a.s) ve onun çocukları bizim gibi yaşıyorlardı; kerpiçten evler yapıyorlardı. Bizim gibi konuşuyorlardı; lisanları vardı ve bir mağara devri yaşamadılar.

Mağara devrinde yaşayanlar, dünyanın kimbilir kaçıncı atom savaşında, atom bombasının zedelediği, insan olma vasfını yarı yarıya kaybetmiş sadece üreme imkânları olan insanlardı.

Yontma Taş Devri, Cilâlı Taş Devri atom savaşlarından sonraki sonuçlardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 10 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.