Sure sec
KIYÂME-2 Tefsiri

KIYÂME Suresi 2. Ayet-i Kerime Tefsiri

KIYÂME-2 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah kınayan nefse yemin ediyor. NEFS-İ LEVVAME kişinin yanlış davranışlarını önlemeye çalıştığı, nefsini kınadığı, suçladığı, ama nefsinin buna rağmen yanlışların bir kısmını işlemeye devam etti...
share on facebook  tweet  share on google  print  

KIYÂME Suresi Âyet - 2 Tefsiri

 

وَلَا أُقْسِمُ بِالنَّفْسِ اللَّوَّامَةِ

Ve lâ uksimu bin nefsil levvâmeti.

Ve hayır, levvame (kınayan) nefse yemin ederim.

1.ve lâ: ve hayır
2.uksimu: kasem ederim, yemin ederim
3.bi: ... e
4.en nefsi: nefs
5.el levvâmeti: levmeden, kınayan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah kınayan nefse yemin ediyor. NEFS-İ LEVVAME kişinin yanlış davranışlarını önlemeye çalıştığı, nefsini kınadığı, suçladığı, ama nefsinin buna rağmen yanlışların bir kısmını işlemeye devam ettiği, nefs tezkiyesinin yani arınmasının, temizlenmesinin ve terbiyesinin ikinci devresidir. Birinci devre kişinin nefsinin emirlerine itaat ettiği Nefs-i Emmare devresidir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.