Sure sec
KAF-4 Tefsiri

KAF Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

KAF-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah herşeyi bilir. Allah'ın katındaki birinci kitap Ümmül Kitap'tır. Bütün resûllere indirilen kitapları ihtiva eder. Ezelden ebede kadar vücut bulacak herşeyi, her insan için illiyyindeki ve si...
share on facebook  tweet  share on google  print  

KAF Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

قَدْ عَلِمْنَا مَا تَنقُصُ الْأَرْضُ مِنْهُمْ وَعِندَنَا كِتَابٌ حَفِيظٌ

Kad alimnâ mâ tenkusul ardu minhum, ve indenâ kitâbun hafîzun.

Arzın (toprağın) onlardan neleri eksilteceğini biz biliyorduk. Ve katımızda (illiyyine ve siccîne yerleştirilen bütün zamanlardaki bütün olayları) muhafaza eden bir kitap vardır.

1.kad: olmuştu
2.alimnâ: biz bildik
3.mâ tenkusu: ne eksilttiğini (cesetleri çürütüp eksilttiğini)
4.el ardu: arz, yer
5.min-hum: onlardan
6.ve inde-nâ: ve katımızda
7.kitâbun: kitap (vardır)
8.hafîzun: muhafaza eden, saklayıp koruyan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah herşeyi bilir. Allah'ın katındaki birinci kitap Ümmül Kitap'tır. Bütün resûllere indirilen kitapları ihtiva eder. Ezelden ebede kadar vücut bulacak herşeyi, her insan için illiyyindeki ve siccîndeki kader hücrelerinde ezelde Allah muhafaza altına almıştır. Cehenneme gideceklerin kader hücreleri SİCCÎN'de, cennete gideceklerin kader hücreleri İLLİYYİN'dedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden KAF Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.