Sure sec
KAF-16 Tefsiri

KAF Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

KAF-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Nefs afetlerle dolu olduğu için nefsi kullanan şeytan, kişiye devamlı vesveseler verir. Allah rahmeti ve fazlı ile herşeyi kapladığı için bizleri de kaplamıştır. Bu sebeple bize şahdamarımızdan da...
share on facebook  tweet  share on google  print  

KAF Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ

Ve lekad halaknâl insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuhu, ve nahnu akrabu ileyhi min hablil verîd(verîdi).

Ve andolsun ki insanı Biz yarattık. Ve nefsinin ona ne vesveseler vereceğini biliriz. Ve Biz, ona şah damarından daha yakınız.

1.ve lekad: ve andolsun
2.halaknâ: biz yarattık
3.el insâne: insan
4.ve na'lemu: ve biz biliriz
5.: ne, şey
6.tuvesvisu: vesveseler verir
7.bi-hi: ona
8.nefsu-hu: onun nefsi
9.ve nahnu: ve biz
10.akrebu: daha yakın
11.ileyhi: ona
12.min habli: damardan
13.el verîdi: can damarı, şahdamarı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Nefs afetlerle dolu olduğu için nefsi kullanan şeytan, kişiye devamlı vesveseler verir. Allah rahmeti ve fazlı ile herşeyi kapladığı için bizleri de kaplamıştır. Bu sebeple bize şahdamarımızdan daha yakındır. Bu sebeple aklımızdan geçenleri de şeytanın nefsimize ulaştırdığı vesveseleri de anında hem işitir hem bilir.

2/BAKARA-256: Lâ ikrâhe fîd dîni kad tebeyyener ruşdu minel gayy(gayyi), fe men yekfur bit tâgûti ve yu’min billâhi fe kadistemseke bil urvetil vuskâ, lânfisâme lehâ, vallâhu semîun alîm(alîmun).
Dînde zorlama yoktur. irşad yolu (hidayet yolu, Allah’a ulaştıran yol), gayy yolundan (dalâlet yolundan, şeytana, cehenneme ulaştıran yoldan) açıkça (ayrılıp) ortaya çıkmıştır. Artık kim tagutu (şeytanı ve şeytana ulaştıran yolu) inkâr edip de Allah’a îmân ederse (mü’min olur, Allah’a ulaştıran yolu tercih ederse), böylece o, (Allah’tan) kopması mümkün olmayan urvetul vuskaya (sağlam bir kulba, mürşidin eline) tutunmuştur. Allah Sem’î’dir, Alîm’dir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden KAF Suresi - 16 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.