Sure sec
İNSÂN (DEHR)-5 Tefsiri

İNSÂN (DEHR) Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

İNSÂN (DEHR)-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Ebrar Allah'a ulaşmayı dileyenlerin müşterek adıdır. Kâfur denilen hoş kokulu bir madde ihtiva eden kadehlerdeki içki sadece ebrar tarafından cennette içilir. Ebrar cennete gireceklerin, füccar ce...
share on facebook  tweet  share on google  print  

İNSÂN (DEHR) Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

إِنَّ الْأَبْرَارَ يَشْرَبُونَ مِن كَأْسٍ كَانَ مِزَاجُهَا كَافُورًا

İnnel ebrâra yeşrabûne min ke’sin kâne mizâcuhâ kâfûrâ(kâfûran).

Muhakkak ki ebrar olanlar, içinde kâfur bulunan kadehlerden içecekler.

1.inne: muhakkak ki
2.el ebrâra: ebrar olanlar
3.yeşrebûne: içecekler
4.min ke'sin: kadehten
5.kâne: oldu
6.mizâcu-hâ: onun mizacı, karışımı, terkibi, onun içindeki
7.kâfûran: kâfur olan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Ebrar Allah'a ulaşmayı dileyenlerin müşterek adıdır. Kâfur denilen hoş kokulu bir madde ihtiva eden kadehlerdeki içki sadece ebrar tarafından cennette içilir. Ebrar cennete gireceklerin, füccar cehenneme gireceklerin genel adıdır.

83/MUTAFFİFÎN-7: Kellâ inne kitâbel fuccâri le fî siccîn(siccînin).
Hayır, muhakkak ki, füccarın (şeytanın fücuruna tâbî olan kâfirlerin) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette siccîndedir (zemin kattan 7 kat aşağıda olan zülmanî kader hücrelerindedir).
83/MUTAFFİFÎN-18: Kellâ inne kitâbel ebrâri le fî illiyyîn(illiyyîne).
Hayır, muhakkak ki ebrar olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin, hidayette olanların) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette illiyyin’dedir (zemin kattan 7 kat yukarıda olan birinci âlemdeki kader hücrelerindedir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.