Sure sec
İNSÂN (DEHR)-29 Tefsiri

İNSÂN (DEHR) Suresi 29. Ayet-i Kerime Tefsiri

İNSÂN (DEHR)-29 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kur'ân-ı Kerim bir Öğüt'tür. Kim Allah'a ulaşmayı dilerse o, takva sahibi olur ve şirkten kurtulur ve Allah'a ulaştıran Sıratı Mustakîm'i kendisine yol ittihaz eder. 30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vet...
share on facebook  tweet  share on google  print  

İNSÂN (DEHR) Suresi Âyet - 29 Tefsiri

 

إِنَّ هَذِهِ تَذْكِرَةٌ فَمَن شَاء اتَّخَذَ إِلَى رَبِّهِ سَبِيلًا

İnne hâzihî tezkiratun, fe men şâettehaze ilâ rabbihî sebîlâ(sebîlen).

Muhakkak ki bu bir öğüttür. Artık kim dilerse Rabbine bir yol ittihaz eder (edinir).

1.inne: muhakkak ki
2.hâzihî: bu
3.tezkiretun: nasihat
4.fe: artık
5.men: kim
6.şâe: diledi
7.ittehaze: edindi
8.ilâ rabbi-hî: Rabbine
9.sebîlen: bir yol
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kur'ân-ı Kerim bir Öğüt'tür. Kim Allah'a ulaşmayı dilerse o, takva sahibi olur ve şirkten kurtulur ve Allah'a ulaştıran Sıratı Mustakîm'i kendisine yol ittihaz eder.

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
30/RÛM-32: Minellezîne ferrakû dînehum ve kânû şiyean, kullu hızbin bimâ ledeyhim ferihûn(ferihûne).
(O müşriklerden olmayın ki) onlar, dînlerinde fırkalara ayrıldılar ve grup grup oldular. Bütün gruplar, kendilerinde olanla ferahlanırlar.
4/NİSÂ-175: Fe emmâllezîne âmenû billâhi va’tesamû bihî fe se yudhıluhum fî rahmetin minhu ve fadlın ve yehdîhim ileyhi sırâtan mustekîmâ (mustekîmen).
Böylece Allah'a âmenû olanları (ölmeden önce ruhunu Allah'a ulaştırmayı dileyenleri) ve O'na (Allah'a) sarılanları ise, (Allah) Kendinden bir rahmetin ve fazlın içine koyacak ve onları, Kendisine ulaştıran "Sıratı Mustakîm"e hidayet edecektir (ulaştıracaktır).
2/BAKARA-156: Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).
Onlar ki, kendilerine bir musîbet isabet ettiği zaman: “Biz muhakkak ki Allah içiniz (O’na ulaşmak ve teslim olmak için yaratıldık) ve muhakkak O’na döneceğiz (ulaşacağız).” derler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.