Sure sec
İNSÂN (DEHR)-26 Tefsiri

İNSÂN (DEHR) Suresi 26. Ayet-i Kerime Tefsiri

İNSÂN (DEHR)-26 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Muhammed (S.A.V)'in geceler boyu Allah'a secde ederek secdede kalması ve Allah'ı tespih etmesi emrolunuyor. Secde ve tespih, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in geceler boyunca Allah'la birlikte ol...
share on facebook  tweet  share on google  print  

İNSÂN (DEHR) Suresi Âyet - 26 Tefsiri

 

وَمِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَسَبِّحْهُ لَيْلًا طَوِيلًا

Ve minel leyli fescud lehu ve sebbihhu leylen tavîlâ(tavîlen).

Ve artık, gecenin bir kısmında O’na secde et. Ve geceleyin uzun uzun O’nu tesbih et.

1.ve min el leyli: ve geceden, gecenin bir kısmında
2.fe uscud: artık secde et
3.lehu: ona
4.ve sebbih-hu: ve onu tespih et
5.leylen: gece
6.tavîlen: uzun
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Muhammed (S.A.V)'in geceler boyu Allah'a secde ederek secdede kalması ve Allah'ı tespih etmesi emrolunuyor. Secde ve tespih, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in geceler boyunca Allah'la birlikte olduğunun, Allah için yaşadığının ve manevî tekâmülünün sebebi ve simgesi olduğunun en şaşmaz işaretleridir. Allah ve Allah'a hayran olan kâinattaki En Sevgili Kulu, geceler boyu birlikte oluyorlardı.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.