Sure sec
İNSÂN (DEHR)-25 Tefsiri

İNSÂN (DEHR) Suresi 25. Ayet-i Kerime Tefsiri

İNSÂN (DEHR)-25 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah adının sabah ve akşam zikredilmesi, zikrin sadece bir bölümüdür. Kur'ân âyetlerini topladığımız zaman, zikrin 24 saat kesintisiz tamamlanmasının farz olduğunu görürüz. Hz. Muhammed (S.A.V) i...
share on facebook  tweet  share on google  print  

İNSÂN (DEHR) Suresi Âyet - 25 Tefsiri

 

وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَأَصِيلًا

Vezkurisme rabbike bukraten ve asîlâ(asîlen).

Ve Rabbinin ismini sabah ve akşam zikret.

1.ve uzkur: ve zikret
2.isme: isim
3.rabbi-ke: senin Rabbin, Rabbinin
4.bukreten: sabah
5.ve asîlen: ve akşam
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah adının sabah ve akşam zikredilmesi, zikrin sadece bir bölümüdür. Kur'ân âyetlerini topladığımız zaman, zikrin 24 saat kesintisiz tamamlanmasının farz olduğunu görürüz. Hz. Muhammed (S.A.V) ise daimî zikrin de ötesinde idi. Çünkü Nebî Resûl yani Peygamber Resûl olarak O, Allah'ın tasarrufunda idi. Yani cüz'î iradesi Allah tarafından teslim alınmış olduğundan küllî irade O'na Allah'ın Adı'nı kesintisiz bir şekilde tespih ettiriyordu.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.