Sure sec
İNSÂN (DEHR)-21 Tefsiri

İNSÂN (DEHR) Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

İNSÂN (DEHR)-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Cennetliklerin elbiseleri ince ipekten ve kalın ipek olan yeşil atlastan işlenmiş giysilerdir. Gümüş bilezikleri vardır. Onlara tertemiz sarhoş etmeyen şaraplar Rab'leri olan Allah tarafından sunu...
share on facebook  tweet  share on google  print  

İNSÂN (DEHR) Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

عَالِيَهُمْ ثِيَابُ سُندُسٍ خُضْرٌ وَإِسْتَبْرَقٌ وَحُلُّوا أَسَاوِرَ مِن فِضَّةٍ وَسَقَاهُمْ رَبُّهُمْ شَرَابًا طَهُورًا

Âliyehum siyâbu sundusin hudrun ve istebrakun ve hullû esâvira min fıddatin, ve sekâhum rabbuhum şarâben tahûrâ(tahûran).

Onların üstlerinde yeşil ince ipekten ve işlenmiş atlastan elbiseler vardır. Gümüşten bileziklerle süslenmişlerdir. Ve Rab’leri onlara temiz (lezzetli) içecekler (şaraplar) sundu.

1.âliye-hum: onların üstleri
2.siyâbu: elbise
3.sundusin: ince ipek
4.hudrun: yeşil
5.ve istebrakun: ve kalın ipek, atlas
6.ve hullû: ve bezendiler, süslendiler
7.esâvira: bilezikler
8.min fıddatin: gümüşten
9.ve sekâ-hum: ve onlara içecek sundu
10.rabbu-hum: onların Rabbi, Rab'leri
11.şarâben: içecekler, şaraplar
12.tahûran: çok temiz (lezzetli)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Cennetliklerin elbiseleri ince ipekten ve kalın ipek olan yeşil atlastan işlenmiş giysilerdir. Gümüş bilezikleri vardır. Onlara tertemiz sarhoş etmeyen şaraplar Rab'leri olan Allah tarafından sunulur.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.