Sure sec
HUCURÂT-13 Tefsiri

HUCURÂT Suresi 13. Ayet-i Kerime Tefsiri

HUCURÂT-13 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İnsanlar Âdem (a.s) ve Hz. Havva'dan yaratılmış; milletler, kabileler sonradan ortaya çıkmıştır. Allah'ın katında en çok ikram edilen şerefli olanlar takva sahibi olan yani Allah'a ulaşmayı dileye...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HUCURÂT Suresi Âyet - 13 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

Yâ eyyuhân nâsu innâ halaknâkum min zekerin ve unsâ ve cealnâkum şuûben ve kabâile li teârafû, inne ekramekum indallâhi etkâkum, innallâhe alîmun habîr(habîrun).

Ey insanlar! Muhakkak ki Biz, sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Ve sizi milletler ve kabileler kıldık ki, birbirinizi (soyunuzu, babalarınızı) tanıyasınız. Muhakkak ki Allah’ın indinde en çok kerim olanınız (ikram olunanınız, en şerefli olanınız), (ırk ya da soy olarak değil) en çok takva sahibi olanınızdır. Muhakkak ki Allah, en iyi bilen ve haberdar olandır.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.en nâsu: insanlar
3.innâ: muhakkak ki biz
4.halaknâ-kum: yarattık sizi
5.min zekerin: bir erkek
6.ve unsâ: ve kadın
7.ve cealnâ-kum: ve sizi kıldık, yaptık
8.şuûben: şube, neseb, aynı soya mensup topluluk
9.ve kabâile: ve kabileler
10.li teârefû: tanışmanız için, birbirinizi tanımanız için
11.inne: muhakkak ki
12.ekreme-kum: sizin en çok kerim olanınız
13.inde allâhi: Allah indinde, katında
14.etkâ-kum: en çok takva sahibi olanınız
15.inne allâhe: muhakkak ki Allah
16.alîmun: en iyi bilen
17.habîrun: haberdar olan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İnsanlar Âdem (a.s) ve Hz. Havva'dan yaratılmış; milletler, kabileler sonradan ortaya çıkmıştır. Allah'ın katında en çok ikram edilen şerefli olanlar takva sahibi olan yani Allah'a ulaşmayı dileyerek 7 safha 4 teslimi sırasıyla yaşayanlardır. Allah herşeyi bilir ve herşeyden haberdardır. Kişi 7 safha ve 4 teslimin, Allah'a ulaşmayı dilemişse, hangi safhasında olursa olsun mutlaka cennete girer.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.