Sure sec
HAŞR-9 Tefsiri

HAŞR Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: “Medine'de yerleşenlerden âmenû olanlar kalplerinde îmân yerleşmiş olanlardır. Hicret edenleri sever ve onlara verilen ganimetler sebebiyle bir kaygı duymazlar. Kim nefsini cimrilikten korursa onl...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Vellezîne tebevveud dâre vel îmâne min kablihim yuhıbbûne men hâcera ileyhim ve lâ yecidûne fî sudûrihim hâceten mimmâ ûtû ve yu’sirûne alâ enfusihim ve lev kâne bihim hasâsatun, ve men yûka şuhha nefsihî fe ulâike humul muflihûn(muflihûne).

Ve onlardan önce (Medine’yi) yurt edinmiş olup kalplerinde îmân yerleşmiş olanlar, kendilerine hicret eden kimseleri severler. Ve onlara verilenlerden (dağıtılan ganimetlerden) dolayı, kendileri onlara muhtaç olsa bile, gönüllerinde bir hacet (kaygı, haset) bulunmaz. Ve onları kendi nefslerine tercih ederler (üstün tutarlar). Ve kim nefsini cimrilikten korursa, o taktirde işte onlar, onlar felâha (kurtuluşa) erenlerdir.

1.ve ellezîne: ve onlar
2.tebevveû: konakladılar, mesken edindiler
3.ed dâre: yurt
4.ve el îmâne: ve îmân
5.min kabli-him: onlardan önce
6.yuhibbûne: severler
7.men: kimse(ler)
8.hâcere: hicret edenler
9.ileyhim: onlara, kendilerine
10.ve lâ yecidûne: ve bulunmaz
11.fî sudûri-him: sadırlarında, göğüslerinde
12.hâceten: hacet, ihtiyaç, rağbet
13.mimmâ (min mâ): şeyden
14.ûtû: verildiler
15.ve yu'sirûne: ve tercih ederler, üstün tutarlar
16.alâ: üzerine, ...e
17.enfusi-him: kendi nefsleri, kendileri
18.ve lev kâne: ve olsa bile
19.bi-him: onlara
20.hasâsatun: ihtiyacı olma, muhtaç olma
21.ve men: ve kim
22.yûka: korunuyor
23.şuhha: cimrilik afeti
24.nefsi-hî: onun nefsi, kendi nefsi
25.fe ulâike: o taktirde işte onlar
26.hum(u): onlar
27.el muflihûne: felâha erenler, kurtuluşa erenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
“Medine'de yerleşenlerden âmenû olanlar kalplerinde îmân yerleşmiş olanlardır. Hicret edenleri sever ve onlara verilen ganimetler sebebiyle bir kaygı duymazlar. Kim nefsini cimrilikten korursa onlar felâha erenlerdir.” şeklinde bir ifade ile ensar'ın (Medine'deki yardımcılar) Allah yolundaki fedakârlıkları anlatılıyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HAŞR Suresi - 9 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.