Sure sec
HAŞR-8 Tefsiri

HAŞR Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Fey yani savaşsız alınan para, hicret edenlerden fakirlere verilecektir ki onlar yurtlarından ve mallarından mahrum oldular. “Onlar Allah'ın fazlını ve rızasını dilerler ve Allah'a ve Resûl'üne ya...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

لِلْفُقَرَاء الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا وَيَنصُرُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ

Lil fukarâil muhâcirînellezîne uhricû min diyârihim ve emvâlihim yebtegûne fadlen minallâhi ve rıdvânen ve yansurûnallâhe ve resûlehu, ulâike humus sâdikûn(sâdikûne).

(Fey), hicret eden fakirler içindir ki onlar, yurtlarından çıkarıldılar ve mallarından uzaklaştırıldılar. Onlar, Allah’tan fazl ve rıza ararlar. Ve Allah’a ve O’nun Resûl’üne yardım ederler. İşte onlar, onlar sadıklardır.

1.li: için
2.el fukarâi: fakirler
3.el muhâcirîne: hicret edenler
4.ellezîne: onlar
5.uhricû: çıkarıldı
6.min diyâri-him: yurtlarından
7.ve emvâli-him: ve mallarından
8.yebtegûne: talep ederler, ararlar, isterler
9.fadlen: fazl, hayır, lütuf
10.min allâhi: Allah'tan
11.ve ridvânen: ve rıza, gönül hoşluğu
12.ve yansurûne: ve yardım ederler
13.allâhe: Allah
14.ve resûle-hu: ve onun resûlü
15.ulâike: işte onlar
16.hum(u) es sâdikûne: onlar sadık olanlar, sadıklar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Fey yani savaşsız alınan para, hicret edenlerden fakirlere verilecektir ki onlar yurtlarından ve mallarından mahrum oldular. “Onlar Allah'ın fazlını ve rızasını dilerler ve Allah'a ve Resûl'üne yardım ederler ki onlar sadıklardır.” buyruluyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HAŞR Suresi - 8 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.