Sure sec
HAŞR-7 Tefsiri

HAŞR Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah fethedilen şehir halkından alınan "fey"in Allah'ın Peygamberinin, O'na yakınlığı olanların, yetimlerin, yolcuların ve fakirlerin olduğunu açıklıyor. Zenginlere verilmemesi gerekiyor. Resûlün...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاء مِنكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

Mâ efâallâhu alâ resûlihî min ehlil kurâ fe lillâhi ve lir resûli ve li zîl kurbâ vel yetâmâ vel mesâkîni vebnis sebîli key lâ yekûne dûleten beynel agniyâi minkum, ve mâ âtâkumur resûlu fe huzûhu ve mâ nehâkum anhu fentehû, vettekûllâh(vettekûllâhe), innallâhe şedîdul ikâb(ikâbi).

Allah’ın o şehir halkının (malından), resûlüne fey olarak verdiği şey (savaşsız elde edilen ganimet), artık Allah’ın, resûlünün (peygamberinin), ona yakınlığı olanların, yetimlerin ve yoksulların ve yolcularındır. (Bu) içinizden zengin olanların arasında elden ele dolaşan bir mal (servet) olmaması içindir. Ve resûl, size ne verdiyse o zaman onu alın. Ve o, sizi neden nehyetti ise o taktirde ondan vazgeçin. Allah’a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, ikabı (azabı) şiddetli olandır.

1.: şey
2.efâe: fey verdi, savaşsız elde edilen ganimetten verdi
3.allâhu: Allah'ın
4.alâ resûli-hî: resûlüne
5.min ehli: ehlinden, halkından
6.el kurâ: belde, şehir
7.fe: artık, o zaman, o taktirde
8.li allâhi: Allah için, Allah'ın
9.ve li er resûli: ve resûl için, resûlün
10.ve li: ve için
11.: sahip olanlar
12.el kurbâ: yakınlığı olanlar, akrabalar
13.ve el yetâmâ: ve yetimler
14.ve el mesâkîni: ve miskinler
15.ve ibni es sebîli: ve yolcular
16.key lâ yekûne: olmaması için
17.dûleten: elden ele dolaşan mal, servet
18.beyne: arasında
19.el agniyâi: zenginler
20.min-kum: sizden
21.ve mâ: ve şey
22.âtâ-kum(u): size verdi
23.er resûlu: resûl
24.fe: artık, o zaman, o taktirde
25.huzû-hu: onu alın
26.ve mâ: ve şey
27.nehâ-kum: sizi nehyetti
28.an-hu: ondan
29.fe: artık, o zaman, o taktirde
30.intehû: vazgeçin
31.ve ittekû: ve takva sahibi olun
32.allâhe: Allah'a karşı
33.inne: muhakkak
34.allâhe: Allah
35.şedîdu: şiddetli
36.el ikâbi: azap, ceza
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah fethedilen şehir halkından alınan "fey"in Allah'ın Peygamberinin, O'na yakınlığı olanların, yetimlerin, yolcuların ve fakirlerin olduğunu açıklıyor. Zenginlere verilmemesi gerekiyor. Resûlün verdiğini almak, nehyettiği şeyi ise yapmamak ve Allah'a karşı takva sahibi olmak emrolunuyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HAŞR Suresi - 7 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.