Sure sec
HAŞR-6 Tefsiri

HAŞR Suresi 6. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-6 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Savaşsız elde edilen "fey" için, savaş yapılmadan yani atlar ve develerle hücum edilmeden bu sonuca ulaşıldığı anlatılıyor. Allah'ın, Resûllerini dilediklerine musallat ettiği anlatılıyor. (Ve mâ ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 6 Tefsiri

 

وَمَا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْهُمْ فَمَا أَوْجَفْتُمْ عَلَيْهِ مِنْ خَيْلٍ وَلَا رِكَابٍ وَلَكِنَّ اللَّهَ يُسَلِّطُ رُسُلَهُ عَلَى مَن يَشَاء وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Ve mâ efâallâhu alâ resûlihî minhum fe mâ evceftum aleyhi min haylin ve lâ rikâbin ve lâkinnallâhe yusallitu rusulehu alâ men yeşâu, vallâhu alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).

Ve onlardan (onların mallarından), Allah’ın Resûl’üne fey olarak verdiği şey (savaşsız elde edilen ganimet) için, o zaman, onların üzerine at ve deve koşturmadınız (savaşmadınız). Ve lâkin Allah, resûllerini dilediklerine musallat eder. Ve Allah, herşeye kaadirdir.

1.ve mâ: ve şey
2.efâe: fey verdi, savaşsız elde edilen ganimetten verdi
3.allâhu: Allah
4.alâ: üzerine, ...e
5.resûli-hî: onun resûlü
6.min-hum: onlardan
7.fe mâ evceftum: o zaman sürmediniz, koşturmadınız
8.aleyhi: onun üzerine
9.min haylin: atlardan
10.ve lâ: ve değil, olmadı
11.rikâbin: binek olarak kullanılan develer
12.ve lâkinne allâhe: ve lâkin, fakat Allah
13.yusallitu: musallat eder
14.rusule-hu: onun resûlleri, kendi resûlleri
15.alâ: üzerine
16.men: kimse(ler)
17.yeşâu: diler
18.ve allâhu: ve Allah
19.alâ: üzerine
20.kulli: her
21.şey'in: şey
22.kadîrun: kaadir
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Savaşsız elde edilen "fey" için, savaş yapılmadan yani atlar ve develerle hücum edilmeden bu sonuca ulaşıldığı anlatılıyor. Allah'ın, Resûllerini dilediklerine musallat ettiği anlatılıyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HAŞR Suresi - 6 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.