Sure sec
HAŞR-5 Tefsiri

HAŞR Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyet, Hz. Muhammed (S.A.V), muhasara sırasında kâfirlere ait hurma ağaçlarının kesilmesini, yakılmasını emrettiği zaman, bunu şaşkınlıkla karşılayarak, kesime karşı çıkanlar için inzal olmuştur...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

مَا قَطَعْتُم مِّن لِّينَةٍ أَوْ تَرَكْتُمُوهَا قَائِمَةً عَلَى أُصُولِهَا فَبِإِذْنِ اللَّهِ وَلِيُخْزِيَ الْفَاسِقِينَ

Mâ kata’tum min lînetin ev teraktumûhâ kâimeten alâ usûlihâ fe bi iznillâhi ve li yuhziyel fâsikîn(fâsikîne).

Hurma ağaçlarından kestikleriniz veya kökleri üzerinde kaim kılarak (dikili olarak) bıraktıklarınız da ancak Allah’ın izniyledir ve bu, fasıkların perişan olmaları içindir.

1.: şey
2.kata'tum: siz kestiniz
3.min lînetin: (iyi cins) hurma ağacından
4.ev: veya
5.terektumû-hâ: ondan terkettiğiniz, bıraktığınız
6.kâimeten: kaim kılarak, dikili olarak
7.alâ usûli-hâ: onu kökü üzerinde
8.fe: artık, böylece, ancak
9.bi izni allâhi: Allah'ın izni ile
10.ve li: ve için
11.yuhziye: perişan edilmeleri, perişan olmaları
12.el fâsikîne: fasıklar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyet, Hz. Muhammed (S.A.V), muhasara sırasında kâfirlere ait hurma ağaçlarının kesilmesini, yakılmasını emrettiği zaman, bunu şaşkınlıkla karşılayarak, kesime karşı çıkanlar için inzal olmuştur. Oysa Allah, onların çok sevdikleri hurmalıkların kesilmesi ile perişan olmalarını istemişti. Ayrıca o devirde hurma, onların beslenme kaynağı olduğu için, bulamamaları halinde açlıktan perişan olmaları da söz konusu idi. Yaşadıkları kaleler muhasara edilince, böylece dışarıdan yardım alma ümitleri de kalmamıştı.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HAŞR Suresi - 5 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.