Sure sec
HAŞR-24 Tefsiri

HAŞR Suresi 24. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-24 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın Hâlik (yaratan), Musavvir (tasvir eden, şekillendiren) olduğu ifade edildikten sonra her zerrenin Allah'ı tespih ettiği ve Azîz ve Hakîm olduğu ifade ediliyor. (Huvallâhul hâlikul bâriul ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 24 Tefsiri

 

هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Huvallâhul hâlikul bâriul musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fîs semâvâti vel ard(ardı) ve huvel azîzul hakîm(hakîmu).

O Allah ki; Yaratan’dır, Bâri’dir (yokken var eden), Musavvir’dir (şekil verendir), güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanlar O’nu tespih eder. Ve O; Azîz’dir (yücedir), Hakîm’dir (hüküm ve hikmet sahibidir).

1.huve allâhu: O Allah ki
2.el hâliku: yaratan
3.el bâriû: yokken var eden
4.el musavviru: tasvir eden, şekil ve suret veren
5.lehu: onun, onu
6.el esmâu el husnâ: güzel isimler
7.yusebbihu: tespih ederler
8.lehu: onun, onu
9.: şey(ler)
10.fî es semâvâti: semalarda, göklerde var olan, bulunan
11.ve el ardı: ve arz, yeryüzü, yer
12.ve huve: ve o
13.el azîzu: azîz olan, yüce olan
14.el hakîmu: hakîm olan, hüküm ve hikmet sahibi
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın Hâlik (yaratan), Musavvir (tasvir eden, şekillendiren) olduğu ifade edildikten sonra her zerrenin Allah'ı tespih ettiği ve Azîz ve Hakîm olduğu ifade ediliyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.