Sure sec
HAŞR-23 Tefsiri

HAŞR Suresi 23. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-23 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah 99 esmasından Melik, Kuddüs, Selâm, Mü'min, Müheymin, Azîz, Cabbar, Mütekebbir esmalarını bu âyette zikrederek şirk koşulan şeylerden münezzeh olduğunu ifade ediyor. (Huvallâhullezî lâ ilâhe...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 23 Tefsiri

 

هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ

Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, el melikul kuddûsus selâmul mu’minul muheyminul azîzul cebbârul mutekebbir(mutekebbiru), subhânallâhi ammâ yuşrikûn(yuşrikûne).

O Allah ki; O’ndan başka İlâh yoktur, Melik’tir (hükümrandır), Kuddüs’tür (mukaddestir), Selâm’dır (selâmete erdirendir), Mü’mindir (emniyet verendir), Müheymin’dir (koruyup gözetendir), Azîz’dir (yücedir), Cabbar’dır (cebredendir), Mütekebbir’dir (pek büyük olandır). Allah, şirk koşulan şeylerden münezzehtir (uzaktır).

1.huve allâhu ellezî: O Allah ki
2.: yoktur
3.ilâhe: ilâh
4.illâ: den başka
5.huve: o
6.el meliku: hükümran olan
7.el kuddûsu: mukaddes olan
8.es selâmu: selâmete erdiren
9.el mû'minu: mü'min, emin olunan, emniyet veren, îmân edilen
10.el muheyminu: koruyup gözeten
11.el azîzu: azîz olan, yüce olan
12.el cebbâru: cebreden, zorla yaptıran
13.el mutekebbiru: pek büyük olan
14.subhâne allâhi: Allah Sübhan'dır, noksan sıfatlardan münezzehtir (uzaktır)
15.ammâ (an-mâ): şeylerden
16.yuşrikûne: şirk koşuyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah 99 esmasından Melik, Kuddüs, Selâm, Mü'min, Müheymin, Azîz, Cabbar, Mütekebbir esmalarını bu âyette zikrederek şirk koşulan şeylerden münezzeh olduğunu ifade ediyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.