Sure sec
HAŞR-21 Tefsiri

HAŞR Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah: “Kur'ân'ı dağa indirseydik, dağı Allah'a huşû duyması sebebiyle, boynunu bükmüş ve parça parça olmuş görürdün.” buyuruyor. (Lev enzelnâ hâzâl kur’âne alâ cebelin le raeytehu hâşian mutesadd...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

Lev enzelnâ hâzâl kur’âne alâ cebelin le raeytehu hâşian mutesaddian min haşyetillâh(haşyetillâhi), ve tilkel emsâlu nadribuhâ lin nâsi leallehum yetefekkerûn(yetefekkerûne).

Eğer Biz, bu Kur’ân’ı, dağa indirseydik, O’nu mutlaka, Allah’ın korkusundan huşû ile boynunu bükmüş, parça parça olmuş görürdün. Ve insanlar için bu misalleri veriyoruz. Umulur ki, böylece onlar tefekkür ederler.

1.lev: eğer
2.enzelnâ: biz indirdik
3.hâzâ: bu
4.el kur'âne: Kur'ân
5.alâ: üzerine, ...e
6.cebelin: dağ
7.le raeyte-hu: mutlaka onu gördün
8.hâşian: huşû ile boynunu bükmüş olarak
9.mutesaddian: parçalanmış, parça parça olmuş
10.min haşyeti allâhi: Allah'ın korkusundan
11.ve tilke: ve bu
12.el emsâlu: misaller, örnekler
13.nadribu-hâ
(darbu mesel)
: onu vurguluyoruz, örnek veriyoruz
: (bir şeyi örnek vermek)
14.li en nâsi: insanlar için, insanlara
15.lealle-hum: umulur ki onlar
16.yetefekkerûne: tefekkür ederler, düşünürler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah: “Kur'ân'ı dağa indirseydik, dağı Allah'a huşû duyması sebebiyle, boynunu bükmüş ve parça parça olmuş görürdün.” buyuruyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.