Sure sec
HAŞR-2 Tefsiri

HAŞR Suresi 2. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-2 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyet, Medine'de Resûlullah (S.A.V) ile, yahudi kavmi Nadiroğulları'nın aralarında yaptığı "taraf tutmama" anlaşmasını, yahudi kavminin (Uhud Savaşı'nda, müslümanların başarısızlığından dolayı) ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 2 Tefsiri

 

هُوَ الَّذِي أَخْرَجَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مِن دِيَارِهِمْ لِأَوَّلِ الْحَشْرِ مَا ظَنَنتُمْ أَن يَخْرُجُوا وَظَنُّوا أَنَّهُم مَّانِعَتُهُمْ حُصُونُهُم مِّنَ اللَّهِ فَأَتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ حَيْثُ لَمْ يَحْتَسِبُوا وَقَذَفَ فِي قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ يُخْرِبُونَ بُيُوتَهُم بِأَيْدِيهِمْ وَأَيْدِي الْمُؤْمِنِينَ فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ

Huvellezî ahracellezîne keferû min ehlil kitâbi min diyârihim li evvelil haşri, mâ zanentum en yahrucû ve zannû ennehum mâniatuhum husûnuhum minallâhi fe etâhumullâhu min haysu lem yahtesibû ve kazefe fî kulûbihimur ru’be yuhribûne buyûtehum bi eydîhim ve eydîl mu’minîne fa’tebirû yâ ulîl ebsâr(ebsâri).

Kitap ehlinden inkâr edenleri ilk defa sürgün için diyarlarından çıkaran O’dur. Siz, onların (diyarlarından) çıkacağını zannetmediniz. Ve onlar da, kalelerinin Allah’tan (gelecek bir şeye) mani olacağını sandılar. Oysa Allah, onlara hesap etmedikleri bir taraftan geldi ve onların kalplerine korku verdi. Evlerini kendi elleriyle ve mü’minlerin elleriyle harap ediyorlar(dı). Ey basiret sahipleri, artık ibret alın!

1.huve: o
2.ellezî ahrece: çıkaran
3.ellezîne keferû: inkâr edenler
4.min ehli el kitâbi: kitap ehlinden
5.min diyâri-him: diyarlarından, yurtlarından
6.li: için
7.evveli: evvel, ilk, ilk defa
8.el haşri: toplama, sürgün etme
9.mâ zanentum: siz zannetmediniz
10.en yahrucû: onların çıkmaları
11.ve zannû: ve zannettiler, sandılar
12.enne-hum: onların ..... olduğu
13.mâniatu-hum: onların manisi, engeli, koruyucusu
14.husûnu-hum: onların kaleleri
15.min allâhi: Allah'tan
16.fe: artık, sonra, böylece, oysa
17.etâ-hum(u): onlara geldi
18.allâhu: Allah
19.min haysu: yerden
20.lem yahtesibû: hesaba katmadılar
21.ve kazefe: ve attı, verdi
22.fî kulûbi-him(u): kalplerinin içine, kalplerine
23.er ru'be: korku
24.yuhribûne: tahrip ediyorlar
25.buyûte-hum: onların evleri, kendi evleri
26.bi eydî-him: kendi elleri ile
27.ve eydî: ve eller
28.el mû'minîne: mü'minler
29.fe: artık, sonra, böylece, oysa
30.i'tebirû: ibret alın, ders alın
31.: ey
32.ulî el ebsâri: basiret sahipleri
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyet, Medine'de Resûlullah (S.A.V) ile, yahudi kavmi Nadiroğulları'nın aralarında yaptığı "taraf tutmama" anlaşmasını, yahudi kavminin (Uhud Savaşı'nda, müslümanların başarısızlığından dolayı) bozması ile ilgili olup, çok sağlam kalelerde oturmalarına rağmen, Allah'ın, onların kalplerine korku vererek, "yurtlarını terkettirmekle" onları cezalandırdığını anlatmakta. Resûlullah (S.A.V), onları kuşatınca, sulh istemelerine karşı, ancak "hepsinin toplanarak ve üç ailenin, sadece bir deve yükü kadar eşya alarak, Medine şehrini terketmeleri (sürgüne gitmeleri)" şartı ile onlara mühlet vererek kuşatmayı kaldırdı.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HAŞR Suresi - 2 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.