Sure sec
HAŞR-18 Tefsiri

HAŞR Suresi 18. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-18 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a karşı takva sahibi olmak emrolunuyor. Âmenû olanlara hitap ediliyor. Âmenû olan kişinin Allah'a ulaşmayı dilemiş ve birinci takvanın sahibi olmuş olduğu anlaşılıyor. Âmenû olan ve Allah'a ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 18 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

Yâ eyyuhâllezîne âmenûttekullâhe veltenzur nefsun mâ kaddemet li gadin, vettekûllahe, innallâhe habîrun bi mâ ta’melûn(ta’melûne).

Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah’a ulaşmayı dileyenler), Allah’a karşı takva sahibi olun! Ve her nefs, yarın için ne takdim ettiğine baksın! Ve Allah’a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.ellezîne: onlar
3.âmenû: Allah'a ulaşmayı dileyenler
4.ittekû: takva sahibi olun
5.allâhe: Allah
6.ve li tenzur: ve baksın, görsün
7.nefsun: nefs, kişi, kimse
8.: şey
9.kaddemet: takdim etti
10.li gadin: yarın için
11.ve ittekû: ve takva sahibi olun
12.allâhe: Allah
13.inne: muhakkak ki
14.allâhe: Allah
15.habîrun: haberdar olan
16.bi mâ: şey(ler)
17.ta'melûne: yapıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a karşı takva sahibi olmak emrolunuyor. Âmenû olanlara hitap ediliyor. Âmenû olan kişinin Allah'a ulaşmayı dilemiş ve birinci takvanın sahibi olmuş olduğu anlaşılıyor. Âmenû olan ve Allah'a ulaşmayı dileyen bu kişilere mürşide tabiiyet ve ruhu Allah'a ulaştırmak yani ikinci ve üçüncü takva emrolunuyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.