Sure sec
HAŞR-16 Tefsiri

HAŞR Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Şeytan, insana Allah'ı inkâr etmesini söyledikten sonra, inkâr edince, “Âlemlerin Rabbi olan Allah'tan ben muhakkak ki korkarım.” diyor. Gayesi Allah'ın insanı cezalandırması. (Ke meseliş şeytâni ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ

Ke meseliş şeytâni iz kâle lil insânikfur, fe lemmâ kefera kâle innî berîun minke innî ehâfullâhe rabbel âlemîn(âlemîne).

(Münafıkların size vaadleri), şeytanın (vaadlerinin) durumu gibidir. İnsana: “İnkâr et (kâfir ol).” demişti. Fakat, inkâr ettiği zaman: “Muhakkak ki ben senden uzağım, elbette ben, âlemlerin Rabbi Allah’tan korkarım.” dedi.

1.ke: gibi
2.meseli: durum, hal
3.eş şeytâni: şeytan
4.iz: o zaman
5.kâle: dedi
6.li el insâni: insana
7.ukfur: inkâr et
8.fe lemmâ: fakat olduğu zaman
9.kefere: inkâr etti
10.kâle: dedi
11.in-nî: muhakkak ki ben
12.berîun: uzağım
13.min-ke: senden
14.in-nî: muhakkak ki ben, elbette ben
15.ehâfu allâhe: Allah'tan korkarım
16.rabbe: Rab
17.el âlemîne: âlemlerin
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Şeytan, insana Allah'ı inkâr etmesini söyledikten sonra, inkâr edince, “Âlemlerin Rabbi olan Allah'tan ben muhakkak ki korkarım.” diyor. Gayesi Allah'ın insanı cezalandırması.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.