Sure sec
HAŞR-14 Tefsiri

HAŞR Suresi 14. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-14 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Yahudiler ve münafıkların kendileri kaleler içinde veya iyice korunmuş şehirlerde değillerse toplu savaşa girmeyecekleri anlaşılıyor. Akletmeyen bir kavim oldukları için savaştan kaçınıyorlar. (Lâ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 14 Tefsiri

 

لَا يُقَاتِلُونَكُمْ جَمِيعًا إِلَّا فِي قُرًى مُّحَصَّنَةٍ أَوْ مِن وَرَاء جُدُرٍ بَأْسُهُمْ بَيْنَهُمْ شَدِيدٌ تَحْسَبُهُمْ جَمِيعًا وَقُلُوبُهُمْ شَتَّى ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَّا يَعْقِلُونَ

Lâ yukâtilûnekum cemîan illâ fî kuran muhassanetin ev min verâi cudur(cudurin), be’suhum beynehum şedîd(şedîdun), tahsebuhum cemîan ve kulûbuhum şettâ, zâlike bi ennehum kavmun lâ ya’kılûn(ya’kılûne).

Onlar, korunmuş şehir içinde veya duvarlar arkasında (surlar içinde) olmadıkça, sizinle toplu olarak savaşamazlar. Onların kendi aralarındaki çarpışmaları şiddetlidir. Sen onları toplu sanırsın, (oysa) onların kalpleri dağınıktır. Bu, onların akıl etmez bir kavim olmaları sebebiyledir.

1.lâ yukâtilûne-kum: sizinle savaşamazlar
2.cemîan: toplu halde, toplu olarak
3.illâ: ancak, den başka, olmadıkça
4.fî kuren: beldelerde, şehirlerde
5.muhassanetin: sağlamlaştırılmış, muhafaza altına alınmış, korunmuş
6.ev: veya
7.min verâi: arkasından
8.cudurin: duvarlar
9.be'su-hum: onların çarpışmaları
10.beyne-hum: kendi aralarında
11.şedîdun: şiddetli
12.tahsebu-hum: sen onları sanırsın, zannedersin
13.cemîan: toplu halde
14.ve kulûbu-hum: ve onların kalpleri
15.şettâ: parçalanmış, dağınık
16.zâlike: işte bu
17.bi enne-hum: onların ..... olmaları sebebiyle
18.kavmun: kavim
19.lâ ya'kılûne: akıl etmezler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yahudiler ve münafıkların kendileri kaleler içinde veya iyice korunmuş şehirlerde değillerse toplu savaşa girmeyecekleri anlaşılıyor.

Akletmeyen bir kavim oldukları için savaştan kaçınıyorlar.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.