Sure sec
HAŞR-12 Tefsiri

HAŞR Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Yahudiler yurtlarından çıkarılırsa münafıkların çıkmayacağı, savaşta da münafıkların yardım etmeyeceği, şâyet yardım ederlerse savaştan kaçacaklarına işaret ediliyor. Allah'ın onlara yardım etmeye...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

لَئِنْ أُخْرِجُوا لَا يَخْرُجُونَ مَعَهُمْ وَلَئِن قُوتِلُوا لَا يَنصُرُونَهُمْ وَلَئِن نَّصَرُوهُمْ لَيُوَلُّنَّ الْأَدْبَارَ ثُمَّ لَا يُنصَرُونَ

Le in uhricû lâ yahrucûne meahum ve le in kûtılû lâ yansurûnehum ve le in nasarûhum le yuvellunnel edbâr(edbâre), summe lâ yunsarûn(yunsarûne).

Eğer gerçekten (yurtlarından) çıkarılsalar, onlarla beraber çıkmazlar. Ve eğer gerçekten savaşsalar, onlara yardım etmezler. Ve gerçekten onlara yardım etseler bile, mutlaka arkalarını dönerler (savaştan kaçarlar). Sonra onlar yardım olunmazlar.

1.le in: eğer gerçekten olursa
2.uhricû: çıkarıldılar
3.lâ yahrucûne: çıkmazlar
4.mea-hum: onlarla beraber
5.ve le in kûtılû: ve eğer gerçekten savaşsalar
6.lâ yansurûne-hum: onlara yardım etmezler
7.ve le in: ve eğer gerçekten olursa, olsa bile
8.nasarû-hum: onlara yardım ettiler
9.le yuvellu-enne: mutlaka dönerler (savaştan dönüp kaçarlar)
10.el edbâre: arkaları
11.summe: sonra
12.lâ yunsarûne: onlar yardım olunmazlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yahudiler yurtlarından çıkarılırsa münafıkların çıkmayacağı, savaşta da münafıkların yardım etmeyeceği, şâyet yardım ederlerse savaştan kaçacaklarına işaret ediliyor. Allah'ın onlara yardım etmeyeceği kesinleşiyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.