Sure sec
HAŞR-11 Tefsiri

HAŞR Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

HAŞR-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Nadiroğulları'yla gizli haberleşen münafıklardan bahsediliyor. Onlar söz veriyor fakat sözlerini yerine getirmiyorlar. Hem münafıklardan hem de yahudilerden bahsediliyor. (E lem tera ilâllezîne nâ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HAŞR Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

أَلَمْ تَر إِلَى الَّذِينَ نَافَقُوا يَقُولُونَ لِإِخْوَانِهِمُ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَئِنْ أُخْرِجْتُمْ لَنَخْرُجَنَّ مَعَكُمْ وَلَا نُطِيعُ فِيكُمْ أَحَدًا أَبَدًا وَإِن قُوتِلْتُمْ لَنَنصُرَنَّكُمْ وَاللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّهُمْ لَكَاذِبُونَ

E lem tera ilâllezîne nâfekû yekûlûne li ihvânihimullezîne keferû min ehlil kitâbi le in uhrictum le nahrucenne meakum ve lâ nutîu fî kum ehaden ebeden ve in kûtiltum le nensurannekum, vallâhu yeşhedu innehum le kâzibûn(kâzibûne).

Nifak çıkaranları (münafıklık yapanları) görmüyor musun? Kitap ehlinden, inkâr eden kardeşlerine: “Eğer siz gerçekten (yurdunuzdan) çıkarılırsanız, biz de mutlaka sizinle beraber çıkarız. Sizin aranızdaki, size karşı olan bir kimseye hiçbir zaman itaat etmeyiz. Ve eğer sizinle savaşırlarsa, mutlaka size yardım ederiz.” derler. Ve Allah, onların gerçekten yalancı olduklarına şahadet eder.

1.e lem tere ilâ: (görmüyor musun) görmedin mi (bakmadın mı)
2.ellezîne: onlar
3.nâfekû: münafıklık ettiler, nifak çıkardılar
4.yekûlûne: derler
5.li ihvâni-him(u): kardeşleri için, kardeşlerine
6.ellezîne: onlar
7.keferû: inkâr ettiler
8.min ehli: ehlinden
9.el kitâbi: kitap
10.le in: eğer gerçekten olursa
11.uhrictum: siz çıkarıldınız
12.le nahrucenne: mutlaka biz çıkarız
13.mea-kum: sizinle beraber
14.ve lâ nutîu: ve itaat etmeyiz
15.fî-kum: sizin içinizde, sizin aranızda
16.ehaden: bir kişi, bir kimse
17.ebeden: ebediyyen, hiçbir zaman
18.ve in kûtiltum: ve eğer sizinle savaşırlarsa
19.le: elbette, gerçekten, mutlaka
20.nensure-enne-kum: mutlaka biz size yardım ederiz
21.ve allâhu: ve Allah
22.yeşhedu: şahadet eder, şahitlik eder
23.inne-hum: muhakkak ki onlar, gerçekten onlar
24.le: gerçekten, elbette
25.kâzibûne: yalancılar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Nadiroğulları'yla gizli haberleşen münafıklardan bahsediliyor. Onlar söz veriyor fakat sözlerini yerine getirmiyorlar. Hem münafıklardan hem de yahudilerden bahsediliyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.