Sure sec
HADÎD-9 Tefsiri

HADÎD Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Sahâbenin ve bütün âlemlerin karanlıklardan nura çıkması için Allah Hz. Muhammed (S.A.V)'e âyetlerle Kur'ân'ı indirmiştir. Allah bu âyetlerle herkesin dünya ve cennet saadetine ulaşmasını murad et...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

هُوَ الَّذِي يُنَزِّلُ عَلَى عَبْدِهِ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ لِيُخْرِجَكُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَإِنَّ اللَّهَ بِكُمْ لَرَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

Huvellezî yunezzilu alâ abdihî âyâtin beyyinâtin li yuhricekum minez zulumâti ilân nûr(nûri), ve innallâhe bikum le raûfun rahîm(rahîmun).

Sizi karanlıklardan nura çıkarmak için kuluna açık âyetler indiren O’dur. Ve muhakkak ki Allah, sizin için elbette Rauf’tur, Rahîm’dir.

1.huve ellezî: o ki, ki o
2.yunezzilu: indirir
3.alâ: üzerine
4.abdi-hî: onun kulu
5.âyâtin: âyetler
6.beyyinâtin: beyyineler, apaçık beyan edici olan
7.li: için
8.yuhrice-kum: sizi çıkarır
9.min ez zulumâti: zulmetten, karanlıklardan
10.ilâ en nûri: nura
11.ve inne: ve muhakkak
12.allahe: Allah
13.bi-kum: size
14.le: mutlaka, elbette
15.ra'ûfun: şefkatli olan
16.rahîmun: merhametli, rahîm olan, Rahîm esması ile tecelli eden
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Sahâbenin ve bütün âlemlerin karanlıklardan nura çıkması için Allah Hz. Muhammed (S.A.V)'e âyetlerle Kur'ân'ı indirmiştir. Allah bu âyetlerle herkesin dünya ve cennet saadetine ulaşmasını murad etmektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HADÎD Suresi - 9 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.