Sure sec
HADÎD-8 Tefsiri

HADÎD Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Ezelde "elestü bi rabbikum" günü Allah ruhumuzdan (misak), vechimizden (ahd), nefsimizden (yemin), irademizden (misak) almıştı. İrademizin misaki önce ruhumuzun, vechimizin ve nefsimizin teslimini...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

وَمَا لَكُمْ لَا تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ لِتُؤْمِنُوا بِرَبِّكُمْ وَقَدْ أَخَذَ مِيثَاقَكُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

Ve mâ lekum lâ tu’minûne billâhi, ver resûlu yed’ûkum li tu’minû bi rabbikum ve kad ehaze mîsâkakum in kuntum mu’minîn(mu’minîne).

Ve size ne oluyor ki, Allah’a inanmıyorsunuz. Ve resûl, sizi Rabbinize îmân etmeniz için çağırıyor. Eğer siz inananlarsanız Allah, sizin (daha önce Rabbinizi tasdik etmiş olduğunuz) misakinizi almıştı.

1.ve mâ lekum: ve size ne (oluyor)
2.lâ tu'minûne: îmân etmiyorsunuz
3.bi allâhi: Allah'a
4.ve er resûlu: ve resûle
5.yed'û-kum: sizi davet ediyor, çağırıyor
6.li tu'minû: îmân etmeniz için
7.bi rabbi-kum: Rabbinize
8.ve kad: ve olmuştu
9.ehaze: aldı
10.mîsâka-kum: sizin misakiniz
11.in: eğer
12.kuntum: siz oldunuz
13.mu'minîne: mü'minler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Ezelde "elestü bi rabbikum" günü Allah ruhumuzdan (misak), vechimizden (ahd), nefsimizden (yemin), irademizden (misak) almıştı. İrademizin misaki önce ruhumuzun, vechimizin ve nefsimizin teslimini gerektirdiği için bütün teslimleri ihtiva etmektedir, kapsamaktadır.

5/MÂİDE-7: Vezkurû ni’metellâhi aleykum ve mîsâkahullezî vâsekakum bihî iz kultum semi’nâ ve ata’nâ vettekûllâh(vettekûllâhe) innallâhe alîmun bizâtis sudûr(sudûri).
Allah’ın, sizin üzerinizdeki nimetini ve: “İşittik ve itaat ettik” dediğiniz zaman, onunla sizi bağladığı misâkınızı hatırlayın. Allah’a karşı takvâ sahibi olun, Muhakkak ki Allah göğüslerde (sinelerde) olanı en iyi bilir.
13/RA'D-20: Ellezîne yûfûne bi ahdillâhi ve lâ yenkudûnel misâk(misâka).
Onlar, Allah’ın ahdini ifa ederler (ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah’a teslim ederler). Ve misaklerini (diğer teslimlerle birlikte iradelerini de Allah’a teslim edeceklerine dair misaklerini) bozmazlar.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HADÎD Suresi - 8 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.