Sure sec
HADÎD-4 Tefsiri

HADÎD Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah, herşeyi ilmiyle ve rahmetiyle kaplamıştır. Bu sebeple bizleri de kapladığı için biz nerede isek O da oradadır. Ruhların 7 gök katını aşmasını da elbette görür ve bilir. (Huvellezî halakas s...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

هُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنزِلُ مِنَ السَّمَاء وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ

Huvellezî halakas semâvâti vel arda fi sitteti eyyâmin summestevâ alâl arş(arşi), ya’lemu mâ yelicu fîl ardı ve mâ yahrucu minhâ ve mâ yenzilu mines semâi ve mâ ya’rucu fîhâ, ve huve meakum eyne mâ kuntum, vallâhu bi mâ ta’melûne basîr(basîrun).

Gökleri ve yeri 6 günde yaratan O’dur. Sonra arşın üzerine istiva etti. Arza gireni ve ondan çıkanı ve semadan ineni ve orada uruç edeni (yükseleni) bilir. Ve siz nerede iseniz O, sizinle beraberdir. Ve Allah, sizin yaptıklarınızı en iyi görendir.

1.huve ellezî: o ki, ki o
2.halaka: yarattı
3.es semâvâti: semalar, gökler
4.ve el arda: ve arz, yeryüzü, yer
5.: de, da
6.sitteti: altı
7.eyyâmin: günler
8.summe: sonra
9.estevâ: istiva etti
10.alâ: üzerine
11.el arşı: arş
12.ya'lemu: bilir
13.: şey
14.yelicu: girer
15.fî el ardı: yerin içine
16.ve mâ: ve şey
17.yahrucu: çıkar
18.min-hâ: ondan
19.ve mâ: ve şey
20.yenzilu: iner
21.min es semâi: semadan, gökten
22.ve mâ: ve şey
23.ya'rucu: uruc eder, yükselir
24.fî-hâ: orada, onun içine
25.ve huve: ve o
26.mea-kum: sizinle beraber
27.eyne mâ: nerede
28.kuntum: siz oldunuz
29.ve allahu: ve Allah
30.bimâ: şeyleri
31.ta'melûne: yapıyorsunuz
32.basîrun: en iyi gören
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah, herşeyi ilmiyle ve rahmetiyle kaplamıştır. Bu sebeple bizleri de kapladığı için biz nerede isek O da oradadır. Ruhların 7 gök katını aşmasını da elbette görür ve bilir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HADÎD Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.