Sure sec
HADÎD-27 Tefsiri

HADÎD Suresi 27. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-27 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Sonra resûllerin ardarda gönderildiği ifade ediliyor. Hz. İsa'ya İncil veriliyor. Tâbî olanların kalplerinde refet ve rahmet oluşturuluyor. Onlara, Allah'ın emirlerine uymaları ve rızasını ibtiga ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 27 Tefsiri

 

ثُمَّ قَفَّيْنَا عَلَى آثَارِهِم بِرُسُلِنَا وَقَفَّيْنَا بِعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَآتَيْنَاهُ الْإِنجِيلَ وَجَعَلْنَا فِي قُلُوبِ الَّذِينَ اتَّبَعُوهُ رَأْفَةً وَرَحْمَةً وَرَهْبَانِيَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا كَتَبْنَاهَا عَلَيْهِمْ إِلَّا ابْتِغَاء رِضْوَانِ اللَّهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَايَتِهَا فَآتَيْنَا الَّذِينَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ

Summe kaffeynâ alâ âsârihim bi rusulinâ ve kaffeynâ bi îsâbni meryeme ve âteynâhul incîle ve cealnâ fî kulûbillezînettebeûhu ra’feten ve rahmeten, ve rahbâniyyetenibtedeûhâ mâ ketebnâhâ aleyhim illâbtigâe rıdvânillâhi fe mâ raavhâ hakka riâyetihâ, fe âteynâllezîne âmenû minhum ecrahum, ve kesîrun minhum fâsikûn(fâsikûne).

Sonra onların izleri üzerine resûllerimizi ardarda gönderdik. Ve Meryemoğlu İsa (A.S)’ı gönderdik ve O’na İncil’i verdik. Ve O’na tâbî olanların kalplerinde refet (şefkat) ve rahmet kıldık. Ve onlar, O’na ruhbanlık ihdas ettiler. Biz, Allah’ın rızasını ibtiga etmekten başkasını onlara farz kılmadık. Oysa O’na hakkıyla riayet etmediler. Böylece onlardan, âmenû olanların ecirlerini verdik ve onlardan çoğu fasıklardı.

1.summe: sonra
2.kaffeynâ: ardarda gönderdik
3.alâ âsâri-him: onların izleri üzerine
4.bi rusuli-nâ: resûllerimizi
5.ve kaffeynâ: ve ardarda gönderdik
6.bi îsebni meryeme: Meryemoğlu İsa
7.ve âteynâ-hu: ve ona verdik
8.el incîle: İncil
9.ve cealnâ: ve biz onu kıldık
10.fî kulûbi: kalplerde
11.ellezîne: onlar
12.ittebeû-hu: ona tâbî oldular
13.re'feten: refet, şefkat
14.ve rahmeten: ve rahmet
15.ve rahbânîyyeten: ve ruhbanlık
16.ibtedeû-hâ: onu ihdas ettiler
17.mâ ketebnâ-hâ: onu yazmadık, farz kılmadık
18.aleyhim: onlara, onların üzerine
19.illâ: ancak, den başka
20.ibtigâe: talep etmek, aramak
21.rıdvane: rıza
22.allâhi: Allah'ın
23.fe: artık, böylece, oysa
24.mâ raav-hâ: ona riayet etmediler
25.hakka: hak, gerçek, doğru
26.riayeti-hâ: riayet
27.fe: artık, böylece, oysa
28.âteynâ: verdik
29.ellezîne: onlar
30.âmenû: âmenû oldular (yaşarken Allah'a ulaşmayı dilediler)
31.min-hum: onlardan
32.ecre-hum: onların ecirleri, mükâfatları
33.ve kesîrun: ve çoğu
34.min-hum: onlardan
35.fâsikûne: fasıklar, fasık olanlar, fasık kimseler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Sonra resûllerin ardarda gönderildiği ifade ediliyor. Hz. İsa'ya İncil veriliyor. Tâbî olanların kalplerinde refet ve rahmet oluşturuluyor. Onlara, Allah'ın emirlerine uymaları ve rızasını ibtiga etmeleri farz kılınmış, onlar uymamışlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.