Sure sec
HADÎD-26 Tefsiri

HADÎD Suresi 26. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-26 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: “Hz. Nuh ve Hz. İbrâhîm Nebîler'dir. Onların zürriyetlerinden [Hz. İsmail ve Hz. İshak'tan Hz. Musa ve Peygember Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)] Nebîler kıldık.” buyruluyor. Bu soydan bir kısmının...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 26 Tefsiri

 

وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا وَإِبْرَاهِيمَ وَجَعَلْنَا فِي ذُرِّيَّتِهِمَا النُّبُوَّةَ وَالْكِتَابَ فَمِنْهُم مُّهْتَدٍ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ

Ve lekad erselnâ nûhan ve ibrâhîme ve cealnâ fî zurriyyetihimân nubuvvete vel kitâbe fe minhum muhtedin, ve kesîrun minhum fâsikûn(fâsikûne).

Ve andolsun ki, Hz. Nuh’u ve Hz. İbrâhîm’i gönderdik. Ve onların zürriyetlerinden nebîler kıldık. Ve kitap (verdik). Böylece onlardan bir kısmı hidayete erenlerdir ve onların çoğu fasıklardır.

1.ve lekad: ve andolsun
2.erselnâ: biz gönderdik
3.nûhan: Hz. Nûh
4.ve ibrâhîme: ve İbrâhîm
5.ve cealnâ: biz onu kıldık
6.: de, içinde
7.zurriyyeti-himâ: o ikisinin (onların) zürriyetleri
8.men: kim, kimse
9.en nubuvvete: peygamberlik
10.ve el kitâbe: ve kitap
11.fe: artık, böylece
12.min-hum: ondan
13.muhtedin: hidayete erenler
14.ve kesîrun: ve çoğu
15.min-hum: onlardan
16.fâsikûne: fasıklar, fasık olanlar, fasık kimseler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
“Hz. Nuh ve Hz. İbrâhîm Nebîler'dir. Onların zürriyetlerinden [Hz. İsmail ve Hz. İshak'tan Hz. Musa ve Peygember Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)] Nebîler kıldık.” buyruluyor. Bu soydan bir kısmının hidayete erdiği ama çoğunun fasık olduğu anlatılıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.