Sure sec
HADÎD-22 Tefsiri

HADÎD Suresi 22. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-22 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah zamanı sıfırlayabilen sonsuz hızın sahibidir. Bu sebeple geçmiş ve gelecek biz mahlûklara ait bir zaman ölçüsüdür. Allah'a göre herşey olup bitmiş, kıyâmet kopmuş, kimin cennete, kimin cehen...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 22 Tefsiri

 

مَا أَصَابَ مِن مُّصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِّن قَبْلِ أَن نَّبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ

Mâ esâbe min musîbetin fîl ardı ve lâ fî enfusikum illâ fî kitâbin min kabli en nebraehâ, inne zâlike alâllâhi yesîr(yesîrun).

Yeryüzünde ve kendi nefslerinizde, sizlere isabet eden bir musîbet yoktur ki, onu yaratmamızdan önce kitapta yazılmamış olsun. Muhakkak ki bu, Allah’a kolaydır.

1.: yoktur
2.esâbe: isabet etti
3.min musîbetin: (musîbetlerden bir) musîbet
4.fî el ardı: yeryüzünde
5.ve lâ: ve yoktur
6.fî enfusi-kum: sizin nefslerinizde, kendinizde
7.illâ: den başka, ancak
8.(lâ ..... illâ): (olmamış olsun)
9.fî kitâbin: kitapta
10.min kabli: önceden, önce
11.en nebree-hâ: onu yaratmamız
12.inne: muhakkak ki
13.zâlike: işte bu
14.alâ allâhi: Allah'a
15.yesîrun: kolaydır
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah zamanı sıfırlayabilen sonsuz hızın sahibidir. Bu sebeple geçmiş ve gelecek biz mahlûklara ait bir zaman ölçüsüdür. Allah'a göre herşey olup bitmiş, kıyâmet kopmuş, kimin cennete, kimin cehenneme gideceği kesinleşmiştir. Çünkü Allah, cehenneme gideceklerin hayat filmlerini siccîne cennete girecelerin hayat filmlerini illiyyine yerleştirdiğini söylüyor.

83/MUTAFFİFÎN-7: Kellâ inne kitâbel fuccâri le fî siccîn(siccînin).
Hayır, muhakkak ki, füccarın (şeytanın fücuruna tâbî olan kâfirlerin) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette siccîndedir (zemin kattan 7 kat aşağıda olan zülmanî kader hücrelerindedir).
83/MUTAFFİFÎN-18: Kellâ inne kitâbel ebrâri le fî illiyyîn(illiyyîne).
Hayır, muhakkak ki ebrar olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin, hidayette olanların) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette illiyyin’dedir (zemin kattan 7 kat yukarıda olan birinci âlemdeki kader hücrelerindedir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.