Sure sec
HADÎD-21 Tefsiri

HADÎD Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a ulaşmayı dileyerek Allah'ın birinci kat cennetine, Allah'ın mağfiretine yani mürşidinize tâbî olduğunuz zaman günahlarınızı sevaba çevireceği için ikinci kat cennete kavuşmak için yarışın....
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاء وَالْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ

Sâbikû ilâ magfiratin min rabbikum ve cennetin arduhâ ke ardıs semâi vel ardı uıddet lillezîne âmenû billâhi ve rusulihî, zâlike fadlullâhi yu’tîhi men yeşâu, vallâhu zûl fadlil azîm(azîmi).

Rabbinizden mağfirete ve genişliği, yeryüzü ve gökyüzünün genişliği kadar olan, Allah’a ve O’nun Resûl’üne inananlar için hazırlanmış olan cennete (kavuşmak için) yarışın. İşte bu, Allah’ın fazlıdır. Onu dilediğine verir. Ve Allah, büyük fazl sahibidir.

1.sâbikû: yarışın, koşun
2.ilâ magfiretin: bağışlanmaya, mağfirete
3.min rabbi-kum: Rabbinizden
4.ve cennetin: ve cennet
5.ardu-hâ: onun genişliği
6.ke: gibi, kadar
7.ardi: genişliği
8.es semâi: sema, gökyüzü
9.ve el ardı: ve arz, yer, yeryüzü
10.uiddet: hazırlandı
11.li ellezîne: onlar için
12.âmenû: âmenû oldu, îmân etti
13.bi allâhi: Allah'a
14.ve rusuli-hi: ve onun resûlü
15.zâlike: işte bu
16.fadlu: fazlı
17.allahi: Allah
18.yu'tî-hi: onu verir
19.men: kimse
20.yeşâu: ister, diler
21.ve allâhu: ve Allah
22.: sahip
23.el fadli: fazl
24.el azîmi: büyük
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a ulaşmayı dileyerek Allah'ın birinci kat cennetine, Allah'ın mağfiretine yani mürşidinize tâbî olduğunuz zaman günahlarınızı sevaba çevireceği için ikinci kat cennete kavuşmak için yarışın. Cennet Allah'a ve O'nun Resûl'üne inananlar için hazırlanmıştır ve genişliği yeryüzünün ve gökyüzünün genişliği kadardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.