Sure sec
HADÎD-20 Tefsiri

HADÎD Suresi 20. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-20 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Dünya hayatı bir oyun, bir eğlence ve övünülecek şeylere sahip olmak yarışıdır. Bir bitkiye benzer ki sonunda kurur ve çöp olur. Ahirette Allah'a ulaşmayı dileyenler için cennet, mağfiret ve Allah...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 20 Tefsiri

 

اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِينَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَيْنَكُمْ وَتَكَاثُرٌ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ كَمَثَلِ غَيْثٍ أَعْجَبَ الْكُفَّارَ نَبَاتُهُ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَاهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَكُونُ حُطَامًا وَفِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَمَغْفِرَةٌ مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٌ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ

İ’lemû ennemâl hayâtud dunyâ leibun ve lehvun ve zînetun ve tefâhurun beynekum ve tekâsurun fîl emvâli vel evlâd(evlâdi), ke meseli gaysin a’cebel kuffâre nebâtuhu summe yehîcu fe terâhu musferran summe yekûnu hutâmâ(hutâmen), ve fîl âhırati azâbun şedîdun ve magfiratun minallâhi ve rıdvânun, ve mâl hayâtud dunyâ illâ metâul gurûr(gurûri).

Dünya hayatının oyun, eğlence ve bir süs olduğunu bilin, aranızda bir övünme ve mal ve evlât çokluğudur. (Dünya hayatı), yağmurun bitirdiği, ekincinin hoşuna giden ekin gibidir. Bir süre sonra kurur, böylece onu sararmış görürsün. Sonra da o çöp olur. Ahirette şiddetli azap, Allah’tan mağfiret ve Allah’ın rızası vardır. Ve dünya hayatı aldatıcı metadan başka bir şey değildir.

1.i'lemû: biliniz
2.ennemâ: sadece
3.el hayâtu: hayat
4.ed dunyâ: dünya
5.leibun: oyun
6.ve lehvun: ve oyalanma, eğlence
7.ve zînetun: ve süs, ziynet
8.ve tefâhurun: ve karşılıklı övünme
9.beyne-kum: sizin aranızda
10.ve tekâsurun: ve çokluk
11.fî el emvâli: malda, mal konusunda
12.ve el evlâdi: ve evlât, çocuklar
13.ke: gibi
14.meseli: onların misali, durumu
15.gaysin: yağmur
16.a'cebe: hoşuna gitti
17.el kuffâre: (tohumu toprakla) örtenler, çiftçiler, ekinciler
18.nebâtu-hu: onun bitkisi, ekini
19.summe: sonra
20.yehîcu: kurur, solar
21.fe terâ-hu: o zaman onu görür
22.musfarren: sararmış
23.summe: sonra
24.yekûnu: olur
25.hutâmen: çer çöp, kırpıntı
26.ve fî el âhireti: ve ahirette
27.azâbun: azap
28.şedîdun: şiddetli
29.ve magfiretun: ve mağfiret, bağışlanma, günahların sevaba çevrilmesi
30.min allâhi: Allah'tan
31.ve ridvânun: ve rıza, razı olma, hoşnutluk
32.ve mâ: ve değil
33.el hayâtu: hayatı
34.ed dunya: dünya
35.illâ: den başka, ancak, dışında
36.metâu: meta, dünyalık, geçici menfaatler
37.el gurûri: aldanma
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Dünya hayatı bir oyun, bir eğlence ve övünülecek şeylere sahip olmak yarışıdır. Bir bitkiye benzer ki sonunda kurur ve çöp olur. Ahirette Allah'a ulaşmayı dileyenler için cennet, mağfiret ve Allah'ın rızası, dilemeyenler için cehennemde azap vardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.