Sure sec
HADÎD-19 Tefsiri

HADÎD Suresi 19. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-19 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a ve O'nun Resûl'üne inananlar sıddîkler ve şehitlerdir. Allah'a inanmak ve ulaşmayı dilemek kişiyi derecat kazanmaya, ruhu, vechi, nefsi ve iradeyi Allah'a teslime götürür. Onların kazandık...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 19 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَالشُّهَدَاء عِندَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ

Vellezîne âmenû billâhi ve rusulihî ulâike humus sıddîkûne veş şuhedâu inde rabbihim, lehum ecruhum ve nûruhum, vellezîne keferû ve kezzebû bi âyâtinâ ulâike ashâbul cahîm(cahîmi).

Ve, Allah’a ve O’nun Resûl’üne inananlar, işte onlar, onlar sıddıklardır ve şehitlerdir. Rab’lerinin yanında onların ecirleri ve nurları vardır. Ve inkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlar, işte onlar cahîm (alevli ateş) halkıdır.

1.ve ellezîne: ve o kimseler, onlar
2.âmenû: îmân ettiler (Allah'a ulaşmayı dilediler)
3.bi allâhi: Allah'a
4.ve rusuli-hî: ve onun resûlüne
5.ulâike: işte onlar
6.hum: onlar
7.es sıddîkûne: sıddîk olanlar
8.ve eş şuhedâu: ve şehit olanlar, şehitler, şahitler
9.inde: yanında, katında
10.rabbi-him: onların Rab'leri
11.lehum: onların vardır
12.ecru-hum: onların ecirleri
13.ve nûru-hum: ve onların nurları
14.ve ellezîne: ve o kimseler, onlar
15.keferû: kâfir oldular, inkâr ettiler
16.ve kezzebû: ve yalanladılar
17.bi âyâti-nâ: âyetlerimizi
18.ulâike: işte onlar
19.ashâbu: halk
20.el cahîmi: alevli ateş, cehennem
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a ve O'nun Resûl'üne inananlar sıddîkler ve şehitlerdir. Allah'a inanmak ve ulaşmayı dilemek kişiyi derecat kazanmaya, ruhu, vechi, nefsi ve iradeyi Allah'a teslime götürür. Onların kazandıkları dereceler 700 kata kadar artırılır. Bu onların ecirleridir. Salâha ulaştıkları zaman başlarının üzerinde salâh nuru oluşur.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.