Sure sec
HADÎD-16 Tefsiri

HADÎD Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın zikri kalplere rahmet, fazl ve salâvât nurlarını ulaştırır. Bu nurlar kalpte HUŞÛ oluşturur. Zikir yapılmazsa kalpler katılaşır. Onların çoğu fasıktırlar. (E lem ye’ni lillezîne âmenû en ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا يَكُونُوا كَالَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَيْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ

E lem ye’ni lillezîne âmenû en tahşea kulûbuhum li zikrillâhi ve mâ nezele minel hakkı ve lâ yekûnû kellezîne ûtûl kitâbe min kablu fe tâle aleyhimul emedu fe kaset kulûbuhum, ve kesîrun minhum fâsikûn(fâsikûne).

Allah’ın zikri ile ve Hakk’tan inen şeyle (Allah’ın nurları ile), âmenû olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin) kalplerinin huşû duyma zamanı gelmedi mi? Kendilerine daha önce kitap verilip de böylece üzerinden uzun zaman geçince, artık (zikri unuttukları için) kalpleri katılaşan kimseler gibi olmasınlar. Onlardan çoğu fasıklardır.

1.e lem ye'ni: gelmedi mi
2.li ellezîne: o kimseler için, onlar için
3.âmenû: îmân ettiler, âmenû oldular
4.en tahşea: huşûya ulaşmak, huşû duymak
5.kulûbu-hum: onların kalpleri
6.li zikri allâhi: Allah'ın zikri için
7.ve: ve
8.: şey
9.nezele: indirdi
10.min el hakki: Hakk'tan
11.ve lâ yekûnû: ve olmayın
12.ke ellezîne: onlar gibi
13.ûtû: verildi
14.el kitâbe: kitap
15.min kablu: daha önceden, daha önce
16.fe: artık, böylece
17.tâle: geçti
18.aleyhim: onların üzerinde
19.el emedu: uzun zaman
20.fe: artık, böylece
21.kaset: katılaştı
22.kulûbu-hum: onların kalpleri
23.ve kesîrun: ve çok
24.min-hum: onlardan
25.fâsikûne: fasıklar, fıska düşenler, hidayete erdikten sonra tekrar dalâlete düşenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın zikri kalplere rahmet, fazl ve salâvât nurlarını ulaştırır. Bu nurlar kalpte HUŞÛ oluşturur. Zikir yapılmazsa kalpler katılaşır. Onların çoğu fasıktırlar.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.