Sure sec
HADÎD-15 Tefsiri

HADÎD Suresi 15. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-15 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: O gün cehenneme gideceklerden bir fidye kabul edilmez. Onların sığınağı ateştir. Ateş onların dostları olur. Korkunç azapları yaşayacaklardır. (Fel yevme lâ yu’hazu minkum fidyetun ve lâ minellezî...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 15 Tefsiri

 

فَالْيَوْمَ لَا يُؤْخَذُ مِنكُمْ فِدْيَةٌ وَلَا مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا مَأْوَاكُمُ النَّارُ هِيَ مَوْلَاكُمْ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ

Fel yevme lâ yu’hazu minkum fidyetun ve lâ minellezîne keferû, me’vâkumun nâr(nâru), hiye mevlâkum, ve bi’sel masîr(masîru).

Artık o gün, sizden bir fidye (bedel) alınmaz (kabul edilmez) ve kâfirlerden de. Sizin mevanız (sığınağınız) ateştir, sizin mevlânız (dostunuz) odur. Ve ne kötü varış yeri.

1.fe: artık
2.el yevme: o gün
3.lâ yu'hazu: alınmaz
4.min-kum: sizden
5.fidyetun: bir fidye, bedel, ödeme
6.ve lâ: ve olmaz
7.min ellezîne: o kimselerden, onlardan
8.keferû: inkâr ettiler
9.me'vâ-kum(u): sizin barınağınız, sığınacak yeriniz
10.en nâru: ateş
11.hiye: o
12.mevlâ-kum: sizin velîniz, dostunuz
13.ve bi'se: ve ne kötü
14.el masîru: dönüş yeri, ulaşılacak yer
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
O gün cehenneme gideceklerden bir fidye kabul edilmez. Onların sığınağı ateştir. Ateş onların dostları olur. Korkunç azapları yaşayacaklardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.